Ptasia grypa pod Grunwaldem. Ponad 17 tys. indyków do likwidacji

0
249
zdjecie jest ilustracją do tekstu

W gospodarstwie w Zybułtowie (gm. Grunwald, woj. warmińsko-mazurskie), utrzymującym ponad 17.600 sztuk indyków, wykryto ognisko ptasiej grypy – poinformował Główny Inspektorat Weterynarii. To 18. przypadek tej choroby od początku roku Polsce.

– Ognisko nr 2020/18 zostało wyznaczone w gospodarstwie w którym utrzymywano 17 060 indyków rzeźnych, położonym w miejscowości Zybułtowo, w gminie Grunwald, w powiecie ostródzkim, w województwie warmińsko-mazurskim – poinformował Główny Inspektorat Weterynarii.

Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Główny Lekarz Weterynarii przypomniał hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji przy obsłudze stad, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Źródło: AgroNews

BRAK KOMENTARZY