Przenosiny lokalowe na UWM

0
275
Wydział Sztuki UWM przygotowuje się do zagospodarowania budynku przy ul. Szrajbera 11, dzielonym dotąd z Wydziałem Nauk Społecznych, który przenosi się do nowej siedziby w Kortowie.

Wydział Sztuki przejmuje dwa piętra przy ul. Szrajbera 11, na których do tej pory pracowały kierunki prowadzone przez WNS – socjologia i politologia.

– W budynku przy ul. Szrajbera mieściły się dwa wydziały: WS i WNS. Po opuszczeniu pomieszczeń przez WNS powstała przestrzeń do zagospodarowania. Naturalnym kierunkiem było przekazanie w użytkowanie tych pomieszczeń Wydziałowi Sztuki, który zyskuje nową przestrzeń do rozwoju. Wierzę, że dodatkowe metry kwadratowe zostaną dobrze wykorzystane przez wydział – mówi Bogusław Stec, kanclerz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Jak powiedział w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi” prof. Benedykt Błoński, obecnie priorytetową kwestią jest przeniesienie pracowni grafiki warsztatowej, która do tej pory znajdowała się w budynku przy ul. Żołnierskiej.

– Zajmie się tym firma, która wygrała przetarg. Musimy to wszystko odpowiednio zaplanować, ponieważ w tej pracowni znajdują się m.in. specjalistyczne kwasy, które w kontakcie z człowiekiem mogą być niebezpieczne – wyjaśnia prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki.

Spore zapotrzebowanie na przestrzeń ma również Instytut Muzyki, który prowadzi obecnie dwa kierunki: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej oraz cieszący się popularnością nowo otwarty kierunek produkcja muzyczna i realizacja dźwięku.

– Pomimo że produkcja muzyczna i realizacja dźwięku została otwarta dopiero rok temu, to w ostatnim naborze było trzech kandydatów na jedno miejsce. Jest to dziesiąty pod względem popularności kierunek na naszej uczelni, a w przyszłości planujemy uruchomić także studia magisterskie. Trzeba więc będzie zapewnić odpowiednią przestrzeń – mówi prof. Benedykt Błoński.

Kolejnym planem jest stworzenie Uniwersyteckiego Centrum Sztuki, w ramach którego funkcjonowałby Wydział Sztuki (Instytut Sztuk Pięknych i Instytut Muzyki), a także Ośrodek Inicjatyw Artystycznych.

– Chcielibyśmy również zorganizować salę kameralną, która pomieściłaby około stu osób, a także sale, w których próby mogłyby odbywać chóry czy zespoły instrumentalne – zapowiada prof. Benedykt Błoński.

ŹRÓDŁO: UWM

BRAK KOMENTARZY