Uroczystość wręczania nagród odbyła się w Warszawie 18 lutego w przeddzień Dnia Nauki Polskiej, święta obchodzonego od 2020 r.
Minister przyznał 59 nagród, w tym 50 indywidualnych i 9 zespołowych. 26 z nich wręczono za osiągnięcia w działalności naukowej, 3 za osiągnięcia w działalności dydaktycznej, 8 za wyróżniającą się działalność wdrożeniową i 7 za osiągnięcia w działalności organizacyjnej. Profesor Jerzy Wilde otrzymał nagrodę w kategorii najbardziej prestiżowej – za całokształt dorobku naukowego. Takich nagród minister przyznał 15.
– Byłem mile zaskoczony wiadomością, że otrzymałem nagrodę ministra. Jeszcze bardziej, kiedy się okazało, że to nagroda za całokształt. Nie otrzymują jej wszyscy wnioskowani. Ich kandydatury podlegają ocenie. Mój kolega z innej uczelni, którego dorobek naukowy bardzo cenię, i który kandydował do nagrody, jednak jej nie dostał. To nie jest więc formalność – mówi prof. Jerzy Wilde.
Działalność naukową badacz z UWM prowadzi również w Europie. Brał udział w dużym projekcie badawczym „Coloss”, którego misją jest poprawa dobrostanu pszczół (w szczególności pszczoły miodnej na poziomie światowym). Jest autorem dwóch rozdziałów w opracowaniach opublikowanych jako podsumowanie tego projektu.
To już druga nagroda ministra nauki dla prof. Wilde. Pierwszą dostał za pracę habilitacyjną poświęconą hodowli pszczół opornych na Varroa.