Podczas mroźnej zimy pamiętajmy o osobach bezdomnych

0
59
Zdjęcie jest ilustracja do tekstu

Weekend to prognozowany znaczny spadek temperatury. W tym czasie szczególnie ważne jest, by zwracać uwagę na osoby, którym niezbędne może być wsparcie.

Już w nocy z soboty na niedzielę zapowiadane są mrozy do -16 st. C. Tak ma być do poniedziałku. Dodatkowo w sobotę należy spodziewać się intensywnych opadów śniegu. Na taką aurę szczególnie narażone są osoby bezdomne oraz starsze.

Seniorzy podczas silnych mrozów nie powinni bez potrzeby wychodzić z domu. Jeśli ktoś ma sąsiada w wieku senioralnym, warto do niego zajrzeć (pamiętając o koronawirusowych zasadach bezpieczeństwa!), zapytać, czy potrzebuje pomocy, zrobić zakupy.

W przypadku osób bezdomnych można skorzystać z bezpłatnej, całodobowej infolinii. Pod numerem tel. 800 165 320 można uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa.

Wraz z pracownikami socjalnymi schroniska odwiedzamy osoby bezdomne przebywające w koczowiskach – mówi komendant Straży Miejskiej w Olsztynie, Jarosław Lipiński. – Reagujemy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia tych osób, informujemy tez o możliwościach uzyskania pomocy.

Sytuację jest wyjątkowa niezależnie od temperatur, komplikuje ja bowiem pandemia koronawirusa. Jednak olsztyńskie placówki są na to przygotowane.

Wszystkim osobom przebywającym w schronisku i noclegowni codziennie mierzona jest temperatura i kontrolowany jest ich stan zdrowia – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Elżbieta Skaskiewicz. – Przed wejściem do budynku ustawione są pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk.

W olsztyńskim schronisku dla bezdomnych oraz w noclegowni jest łącznie 100 miejsc.

BRAK KOMENTARZY