Piknik Napoleoński Jonkowo – Barkweda

0
509

W sobotę 3 lutego 2024 zapraszamy na Piknik Napoleoński. To dokładnie 217. rocznica bitwy, która rozegrała się w 1807 roku – informują władze powiatu olsztyńskiego. 

Udział w inscenizacji zapowiedziało ponad 100 rekonstruktorów z całej Polski oraz z Estonii i Łotwy. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9:00 w Jonkowie, gdzie odbędzie się zbiórka, apel i oddana zostanie salwa armatnia na cześć wizyty Napoleona w tym miejscu w 1807 roku.

Następnie rekonstruktorzy wymaszerują z Jonkowa przez Polejki do Barkwedy, a po drodze zaplanowane są widowiskowe potyczki oddziałów. Po pokonaniu 7,5 km około godz. 11:30 rekonstruktorzy pojawią się przy świetlicy wiejskiej w Barkwedzie, gdzie odpoczną przed bitwą i będą wykonywać ładunki. Sama inscenizacja historyczna bitwy o przeprawę na Łynie rozpocznie się około godz. 13:00 na łące między zabytkową aleją drzew, grodziskiem i zabytkowym cmentarzem.

Po bitwie planowany jest piknik napoleoński przy świetlicy wiejskiej, przy słynnej „barkwedzkiej zalewajce”. Będzie też ognisko z kiełbaskami, kawa i herbata. Rekonstruktorzy zaprezentują musztrę, umundurowanie, uzbrojenie oraz różne ciekawostki dotyczące poszczególnych armii. Każdy będzie mógł dotknąć broni ręcznej z epoki napoleońskiej, czy wykonać pamiątkowe zdjęcie. Ze stoiskiem promocyjnym wystawią się WOT.

Wydarzenie będzie w atrakcyjny sposób popularyzować wiedzę o lokalnej historii oraz integrować lokalną społeczność mówi  Andrzej Abako, starosta olsztyński.

 

BRAK KOMENTARZY