Pieniądze na prace przy budynku dawnego obozu z II wojny światowej

0
782

Władze Działdowa odnawiają popadający w ruinę budynek, w którym w czasie II wojny światowej mieścił się niemiecki obóz KL Soldau. Miasto uzyskało na ten kolejną dotację.

Funkcjonujący w latach 1939-1945 lagier Soldau był ważnym ogniwem w niemieckim systemie terroru na ziemiach północnej Polski. Pozostały po nim budynek pokoszarowy przy obecnej ul. Grunwaldzkiej w Działdowie od dawna jest w złym stanie technicznym. Przez lata próbowano to zmienić. Bezskutecznie.

W końcu zaczęło się coś dziać. Dzięki staraniom władz Działdowa udało się pozyskać na ten cel pierwsze poważne środki. Chodzi o 4 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki pod koniec 2021 roku rozpoczęła się renowacja budynku.

Teraz władze Działdowa otrzymały kolejną dotację. – Właśnie otrzymaliśmy kolejne środki na remont budynku poobozowego przy ul. Grunwaldzkiej. Tym razem od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie. I choć środki wydają się niewielkie (200.000,00 zł), to jakże ważne i potrzebne w dzisiejszych czasach szalejących cen. W najbliższych dwóch latach na remont i odbudowę budynku wydamy ponad 20 mln zł. Wypełniamy wolę mieszkańców, którzy nigdy nie stracili nadziei – komentuje Grzegorz Mrowiński, burmistrz Działdowa.

BRAK KOMENTARZY