Olsztyński sąd wstrzymał decyzję Izby Dyscyplinarnej SN w sprawie sędziego Juszczyszyna

0
415

Sąd Okręgowy w Olsztynie wstrzymał “skuteczność i wykonalność uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego”, która zawieszała Pawła Juszczyszyna w pracy i obniżała mu wynagrodzenie. Postanowienie jest nieprawomocne. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że nie przywróci Juszczyszyna do pracy.

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski poinformował PAP, że sąd w składzie trzech sędziów wydziału cywilnego Sądu Okręgowego w Olsztynie “udzielił zabezpieczenia roszczenia Pawła Juszczyszyna, tym samym wstrzymując skuteczność i wykonalność uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z dnia z 4 lutego 2020 r.”. Jest to ta uchwała, która zawiesiła Juszczyszyna w obowiązkach sędziego i o 40 proc. obniżyła mu wynagrodzenie. – Sąd nakazał obowiązanemu (tj. Sądowi Najwyższemu – red.) opatrzenie wskazanej wyżej uchwały, opublikowanej na stronie internetowej Sądu Najwyższego, informacją, że jej skuteczność i wykonalność zostały wstrzymane na czas trwania postępowania o ustalenie, że opisana uchwała nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego, przy czym oznaczenie to powinno zostać umieszczone na pierwszej stronie treści uchwały wskazanej pod sygnaturą II DO 1/20, czarną czcionką, nie mniejszą niż wielkość czcionki, której użyto do zapisania sentencji uchwały – poinformował rzecznik sądu.

Prezes SR w Olsztynie Maciej Nawacki w rozmowie z PAP powiedział, że w jego ocenie decyzja Sądu Okręgowego w Olsztynie to “bezprawny akt”. – O kwestiach dyscyplinarnych sędziów nie decydują sądy powszechne, ale Izba Dyscyplinarna przy Sądzie Najwyższym. Ja wykonuję decyzję Izby – powiedział Nawacki.

Sędzia Paweł Juszczyszyn wysłał wnioski w sprawie wstrzymania wykonania uchwały zawieszającej go w pracy do 46 sądów w kraju. Olsztyński sąd jako pierwszy wydał w tej sprawie postanowienie. Jest ono nieprawomocne, ale – jak podkreślił rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie – jest wykonalne.

BRAK KOMENTARZY