Olsztyn wnioskuje o kolejne dofinansowania

0
390

Samorząd Olsztyna złożył następne wnioski do Rządowego Funduszu Polski Ład. W grę wchodzą ważne inwestycje infrastrukturalne, a także renowacja zabytków.

To już ósma edycja Program Inwestycji Strategicznych. W tym rozdaniu można złożyć po jednym wniosku o dofinansowanie nie przekraczające dwóch, ośmiu oraz 30 mln złotych.

Największa kwota, o jaką ubiega się samorząd Olsztyna dotyczy budowy nowego stadionu piłkarskiego przy al. Piłsudskiego. Wysłużony obiekt nie spełnia już standardów obsługi widzów oraz przekazu medialnego, stąd wymaga modernizacji, by podnieść jego funkcjonalność i komfort użytkowania drużyny i klubu.

– W tym rozwiązaniu zakres prac obejmowałby budowę trybuny wschodniej wraz z zapleczem technicznym – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Sprawa stadionu od początku mojej prezydentury stanowi jeden z ważniejszych problemów do rozwiązania. Niestety, przeszkodą w realizacji był brak pieniędzy, a możliwości finansowe gminy nie pozwalały na budowę finansowaną wyłącznie z własnych środków.

Kolejnym zadaniem, jakie byłoby zrealizowane po uzyskaniu rządowego wsparcia, jest modernizacja Pałacu Młodzieży. Obiekt przy ul. Emilii Plater został gruntownie przebudowany po pożarze w 1978 roku, jednak z biegiem czasu jego stan się pogarszał. Inwestycja jest niezbędna, by uniknąć zalewania pomieszczeń na poddaszu podczas ulewnych deszczów oraz tak zaizolować budynek, by wilgoć nie pojawiała się również w jego dolnej części.

Wniosek na najmniejszą kwotę dotyczy modernizacji olsztyńskiego planetarium. To część szerszego programu, przygotowanego by rozszerzyć i uatrakcyjnić ofertę tej popularnej instytucji.

– Zabytkowy budynek wymaga pilnej przebudowy – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. – Najważniejsze jest docieplenie ścian, podłóg i stropodachu wraz z ociepleniem kopuły planetarium oraz remont pokrycia dachowego, przez który ucieka ok 40 proc. ciepła z budynku. Poza tym niezbędna jest wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, ułożenie nowej elewacji, a także wymiana instalacji wewnętrznych.

BRAK KOMENTARZY