Obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej

0
2259

W Olsztynie pod pomnikiem Armii Krajowej odbyły się uroczystości związane z 78 rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Spotykamy się w dniu szczególnym dla naszego narodu w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Czynimy tak od lat, na znak pamięci o największym dramacie wojennym, jaki dotknął nasz kraj. Jak stwierdził Jan Paweł II historyczna rzeczywistość II wojny światowej jest straszliwsza niż słowa, którymi można o niej mówić. Wojna ta zniszczyła nasz kraj w sensie materialnym, jak i czysto ludzkim. Dzisiaj 78 lat po jej wybuchu II wojna światowa, ciągle pozostaje w naszej pamięci, jako największa narodowa trauma – powiedział podczas wystąpienia, Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku, a zakończyła 2 września 1945 roku. Swoimi działaniami objęła prawie całą Europę, wschodnią i południową Azję, północną Afrykę, a także część Bliskiego Wschodu. Życie podczas wojny 72 miliony ludzi straciło życie z czego około 6 milionów Polaków.

Polscy żołnierze walczyli na wszystkich frontach tej wojny. Wszędzie przelewała się polska krew, a nasz szlak bojowy znaczyły wojenne krzyże. Udział i sukcesy polskich żołnierzy w bataliach II wojny światowej udowadniają, że Polskę można zniewolić, ale Polaków nie można pokonać. – dodał Piotr Grzymowicz.

Marszałek, Gustaw Marek Brzezin stwierdził, że podczas II wojny światowej zobaczyliśmy, jak wielką miłością Polacy darzą swoją ojczyznę- 78 lat rozpoczęła się wojna, okrutniejsza niż wszystkie dotychczasowe. Wojna, która tak boleśnie odcisnęła piętno na losach ludzi i całych narodów. Był to czas przemocy i bezprawia, utraconych rodzin czy przyjaciół, ale przede wszystkim czas utraconej wolności. Był to jednak również czas poznania prawdy o wielkiej miłości Polaków do ojczyzny. Byliśmy pierwszym narodem, który z bronią w ręku przeciwstawił się agresorowi. Tamten wrzesień pozostanie dla nas Polaków na zawsze symbolem nieugiętej walki wbrew wszystkim przeciwnościom, a pamięć o nim winni jesteśmy nie tylko jego bohaterom, ale także wszystkim następnym pokoleniom Polaków.

Po wysłuchaniu uroczystych wystąpień, zgromadzeni goście, a także poczty sztandarowe, złożyły kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej.

Fotorelacja:

 

BRAK KOMENTARZY