Noc Muzeów W krainie dziadków do orzechów

0
2479

Laskowe, włoskie, pistacjowe, brazylijskie, fistaszki, czy migdały to tylko niektóre odmiany orzechów jakie znamy. Są pyszne i przede wszystkim bardzo zdrowe. Najbliższą okazją by je lepiej poznać będzie Noc Muzeów W krainie dziadków do orzechów, która odbędzie się 14 maja w Salonie Wystawowym w Olsztynku (ul. Zamkowa 1).

Tematem przewodnim wydarzenia będą dziadki do orzechów oraz orzechy, którym poświęcona jest aktualna wystawa w Olsztynku pt. W krainie dziadków do orzechów. Prezentowana kolekcja jest największym amatorskim zbiorem w Polsce i liczy około 400 eksponatów. W jej skład wchodzą dziadki pochodzące z Niemiec, Anglii, Węgier, Polski, dawnej Jugosławii, Stanów Zjednoczonych i Chin. Najstarszy obiekt pochodzi z 2. połowy XIX w. Wystawa prezentowana była w wielu miastach w Polsce i zagranicą, gdzie  cieszyła się dużym uznaniem i zainteresowaniem.
O godz. 19:00, 20:00 i 21:00 będzie można zwiedzać wystawę z przewodnikiem. Natomiast o godz. 19:30 i 20:30 odbędzie się animacja teatralna –
Świat zabawek widziany oczami dziecka, która przeniesie nas do krainy niezwykłych zabawek.

Podczas imprezy odbędzie się prezentacja Orzechy znane i nieznane na temat orzechów i tego, co nazywamy orzechami połączona z degustacją wybranych rodzajów. Działanie prowadzić będą naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W Salonie Wystawowym będzie można obejrzeć bajkę Dziadek do orzechów i Król Myszy, ułożyć tematyczne puzzle oraz wziąć udział w pokazie rzeźbienia dziadka w drewnie, a także warsztatach malowania na szkle, czy wykonania papierowej baletnicy, papierowej Klary i Dziadka oraz wiewiórki z orzechów.

Przed Salonem zorganizowane zostanie kino plenerowe. Będzie to niepowtarzalna okazja do obejrzenia polskiego filmu Dziadek do orzechów z 1967 roku w reż. H. Bielińskiej. Film przeniesie nas w świat fantazji, a dokładnie do krainy dziadka do orzechów, zabawek, orzecha Krakatuka, dwugłowego króla myszy i złej królowej Mysibaby. Ponadto będzie możliwość skosztowania wyrobów i smakołyków w Pijalni ziół. Zwieńczeniem imprezy będzie koncert Kapeli Ludowej Śparogi.

To jednak nie jedyne atrakcje tej szczególnej nocy w Olsztynku. Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB oraz historii Olsztynka, które mieści się w olsztyneckim Ratuszu zapraszać będzie na prezentację multimedialną pt. “Powstanie Multimedialnego Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i historii Olsztynka” , wystawę “Olsztynek na Szlaku Kopernikowskim” oraz specjalny poczęstunek.

Tradycja Nocy Muzeów sięga 1997 r., kiedy to po raz pierwszy została zorganizowana
w Berlinie. Od tamtego czasu impreza zyskała wielką popularność i dziś przygotowywana jest
w wielu miastach Europy. Muzeum w Olsztynku po raz piąty włączyło się w Europejską Noc Muzeów.

BRAK KOMENTARZY