Na Warmii i Mazurach dostaną pensje za darmo. Pilotażowy program

0
1294

Bezwarunkowy dochód podstawowy będzie testowany w Polsce. Eksperyment potrwa dwa lata i odbędzie się w północnych gminach Warmii i Mazur. 

Programy pilotażowe dla uniwersalnego dochodu podstawowego przeprowadzono już w kilku krajach, w tym w Niemczech.

Zasady eksperymentu są dosyć proste. Z blisko dwóch milionów chętnych Niemców organizatorzy wylosowali 122 osoby, które bezwarunkowo będą przez kolejne 3 lata otrzymywać 1200 euro miesięcznie.

W czasie trwania projektu uczestnicy nie będą zobowiązani do porzucenia czy też rozpoczęcia pracy zarobkowej. Jedynym warunkiem, jaki będą musieli spełnić wobec organizatorów, jest wypełnienie 7 ankiet (co 6 miesięcy) w trakcie trwania eksperymentu.

Teraz przyszedł czas na Polskę. Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza planuje eksperyment w północnych gminach, leżących przy granicy z Rosją. W zespole przygotowującym pilotaż uczestniczy m.in. dr Maciej Szlinder oraz socjologowie z UAM w Poznaniu – dr Mariusz Baranowski i prof. Piotr Jabkowski z Wydziału Socjologii. Eksperyment potrwa 2 lata i będzie polegał na wypłacaniu 1300 zł grupie mieszkańców (min. 5000, max. 31000 osób).

BRAK KOMENTARZY