Na tropie Komnaty. Archeolodzy badają tajemnice zamku w Pasłęku

0
1783
Foto .Zamek w Pasłęku, źródło Wikimedia

W Pasłęku archeolodzy rozpoczęli w poniedziałek wykopaliska, które mają na celu odnalezienie podziemnego korytarza, łączącego w średniowieczu krzyżacki zamek z pobliskim kościołem św. Bartłomieja. 

W zaplanowanych do połowy sierpnia wykopaliskach wezmą udział naukowcy i studenci z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, z którym miasto podpisało porozumienie o współpracy w zakresie badań historycznych i archeologicznych. Radni zdecydowali o przeznaczeniu ponad 60 tys. zł z budżetu miasta na te badania.

Władze Pasłęka liczą, że odnalezienie średniowiecznych podziemi, które można by było pokazać zwiedzającym, stanie się atrakcją turystyczną miasta obchodzącego w tym roku 720-lecie. Mają też nadzieję, że archeolodzy odkryją inne tajemnice dawnego krzyżackiego zamku. Poszukiwacze skarbów od lat uważają, że jest to jedno z możliwych miejsc ukrycia Bursztynowej Komnaty.

W ub. roku po raz pierwszy przebadano teren za pomocą nowoczesnych metod geofizycznych. Uzupełnieniem tych badań były wiercenia geologiczne. Badacze stwierdzili obecność różnych “struktur architektonicznych” poniżej poziomu gruntu. Prawdopodobnie udało się natrafić na zarwany tunel. Informacje o tunelu pojawiały się w wielu opracowaniach historycznych, ale dotychczas nie było jednoznacznych dowodów, że rzeczywiście istniał.

Pasłęcki zamek został spalony przez Armię Czerwoną w 1945 r., więc po wojnie dostęp do większości dawnych podziemi nie był już możliwy. Został odbudowany w latach 50. i 60. ub. wieku, ale tylko w niewielkim stopniu przypomina pierwotną warownię.

Pod koniec II wojny światowej – z powodu sytuacji na froncie wschodnim i zagrożenia alianckimi nalotami – Niemcy ewakuowali z Królewca wiele cennych kolekcji muzealnych i dokumentów. Część zabytków zdeponowano lub ukryto we wschodniopruskich majątkach, również w okolicach Pasłęka.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

BRAK KOMENTARZY