Mieszkańcy powiatu braniewskiego oszukani metodą na policjanta

0
687

Ponad 80 tys. złotych – tyle łącznie stracili pewni mieszkańcy powiatu braniewskiego. A wszystko za sprawą działania oszustów, którzy podszywając się pod funkcjonariuszy pozbawili pokrzywdzonych ich oszczędności. 

W ciągu jednego dnia oszuści wzbogacili się kosztem pokrzywdzonych o kilkadziesiąt tysięcy złotych. O pierwszym z przestępstw poinformowała policjantów jedna z mieszkanek powiatu braniewskiego. Kobieta odebrała telefon stacjonarny od nieznanego mężczyzny przedstawiającego się za pracownika poczty. W rozmowie poinformował, że na kobietę czeka przesyłka, musi podać jedynie swój adres. Następnie do pokrzywdzonej zadzwonił kolejny mężczyzna, podający się za policjanta. Tym razem w słuchawce usłyszała, że ktoś próbuje „wyczyścić” jej konto, a wybierając środki z banku pomoże im złapać oszusta. Kobieta działała zgodnie z telefonicznymi instrukcjami, a wybraną gotówkę w kwocie ponad 20 tys. złotych pozostawiła w umówionym miejscu. Kiedy przestępcy zażądali kolejnej kwoty zgłosiła sprawę prawdziwym policjantom.

Do braniewskich funkcjonariuszy zgłosiło się też małżeństwo. W rozmowie z pokrzywdzonymi kryminalni ustalili, że schemat działania przestępców wyglądał bardzo podobnie. Najpierw seniorzy odebrali telefon stacjonarny od rzekomego pracownika poczty, któremu podali swój adres. Później skontaktował się z nimi fałszywy policjant przekonując, że rozpracowują gang włamywaczy i jedynym sposobem na zabezpieczenie oszczędności jest przekazanie ich  „funkcjonariuszom”. Pokrzywdzeni, tak jak w pierwszym z opisywanych przypadków, postąpili tak jak im kazano. Kiedy do drzwi małżeństwa zapukał fałszywy funkcjonariusz przekazali mu łącznie ponad 60 tys. zł.

Prawdziwi policjanci wciąż przypominają, że nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

BRAK KOMENTARZY