Marszałek województwa upamiętnił znakomitego filozofa

0
234

W uroczystościach pod pomnikiem Immanuela Kanta w Gołdapi uczestniczył Marcin Kuchciński, marszałek województwa. Po ich zakończeniu spotkał się z lokalnymi samorządowcami w siedzibie Starostwa Powiatowego.

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego pod koniec ubiegłego roku ustanowił 2024 Rokiem Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach. W tym roku przypada bowiem 300. rocznica jego urodzin. W stanowisku sejmiku napisano m.in. „…Społeczność Warmii i Mazur ma wszelkie podstawy, by pełnymi garściami czerpać z filozoficznego dorobku Immanuela Kanta gdyż jego wczesny umysł kształtowały Królewiec, Jarnołtowo i Gołdap. Czteroletni pobyt młodego Kanta jako prywatnego nauczyciela w majątku Fryderyka von Hülsena w Jarnołtowie oraz jego wizyta u przyjaciela generała von Lossow w Gołdapi, która była najdłuższą podróżą jaką podjął w swoim życiu, bezsprzecznie przyczyniły się do ukształtowania późniejszych postaw i myśli wybitnego filozofa o czym niejednokrotnie mówił przywołując podczas wykładów z pedagogiki obrazy i wspomnienia z czasów swej pracy jako nauczyciela w Jarnołtowie…”

Immanuel Kant (22.04.1724-12.02.1804) przez całe swoje życie związany był z Królewcem. Jednym z nielicznych miejsc, które odwiedził są Gołdap oraz Jarnołtowo (powiat ostródzki). W Gołdapi znajduje się pomnik Immanuela Kanta, a w Jarnołtowie tablica i rzeźba przedstawiająca filozofa.

Światową sławę przyniosły Kantowi trzy najważniejsze dzieła, tworzące system krytyczny: Krytyka czystego rozumu (Kritik der reinen Vernunft, 1781); Krytyka praktycznego rozumu (Kritik der praktischen Venunft, 1788) i Krytyka władzy sądzenia (Kritik der Urteilskraft, 1790).

BRAK KOMENTARZY