Kredyt konsolidacyjny – która oferta banku jest najlepsza?

0
728

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy stworzony, aby ułatwić Ci spłacanie mniejszych pożyczek lub kilku większych kredytów. Dzięki niemu możesz znacznie poprawić warunki spłacania kredytu oraz dopasować je do Twoich aktualnych możliwości finansowych. Oferty kredytu konsolidacyjnego znajdziesz w wielu konkurencyjnych bankach. Czym powinieneś się kierować przy wyborze tej najlepszej?

Jeśli masz na koncie już kilka, a nawet kilkanaście zobowiązań finansowych, na pewno trudno Ci zarządzać domowymi wydatkami. Wykonywanie kilku przelewów do różnych instytucji powoduje, że łatwo przeoczyć którąś z płatności, a zwłoka w spłacie rat może skończyć się nawet wpisem na listę dłużników. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, lepiej zawczasu zamienić kilka zobowiązań na jedno. Właśnie to umożliwia kredyt konsolidacyjny. Nie każda konsolidacja jest jednak tak samo opłacalna. Jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Kredyt konsolidacyjny – na co zwrócić uwagę?

Kredyty konsolidacyjne co do zasady polegają na tym samym. Szczegóły konkretnych ofert mogą jednak znacznie różnić się pomiędzy sobą. Wpływ oprocentowania, prowizji oraz dodatkowych kosztów może spowodować, że jeden kredyt konsolidacyjny będzie znacznie korzystniejszy, niż inny. Na jakie parametry kredytu powinieneś zwrócić uwagę?

Całkowity koszt kredytu

Najważniejszym parametrem, który musisz uwzględnić, jest całkowity koszt kredytu. Im jest on wyższy, tym więcej zapłacisz za konsolidację w długim okresie. Składają się na niego odsetki, opłaty, prowizje oraz koszty usług podatkowych. Błędem jest porównywanie kredytów tylko pod względem oprocentowania. Inne składowe mogą bowiem znacznie podwyższać cenę kredytu. Może zdarzyć się, że kredyt oprocentowany wyżej będzie w rzeczywistości tańszy, niż ten oprocentowany niżej.

Koszty ubezpieczenia

Banki mają różne podejście do ubezpieczenia. W niektórych ofertach jest ono konieczne, podczas gdy w innych dobrowolne. Weź pod uwagę, w jaki sposób płaci się składkę kredytu. Niekiedy jest to płatność jednorazowa dopisywana do pierwszej raty. Czasem natomiast rozłożona jest na dłuższy okres i płaci się ją razem z kolejnymi ratami kredytu. Jeśli ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, sprawdź, co możesz dzięki niemu zyskać. Dowiedz się, czy jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie, bank będzie w stanie zaoferować Ci lepsze warunki finansowania.

Warunki oferty promocyjnej

Niektóre banki będą Ci oferować promocyjne warunki kredytu konsolidacyjnego. Skorzystanie z promocji często obarczone jest dodatkowymi wymaganiami banków. Może być to na przykład konieczność założenia konta osobistego, karty kredytowej, czy skorzystania z ubezpieczenia. Chociaż promocja może okazać się korzystna, upewnij się, że jej warunki na pewno są atrakcyjniejsze, niż tradycyjna oferta innego banku. Niekiedy bowiem promocje to głównie hasła reklamowe.

 

Proces ubiegania się o przyznanie kredytu

Kolejnym elementem, który powinieneś sprawdzić, są warunki formalne, jakie trzeba spełniać, żeby móc ubiegać się o kredyt. Niekiedy banki mają zupełnie inne wymagania w stosunku do swoich klientów, jeśli chodzi o dokumentację. Warto również dowiedzieć się o prognozowany czas oczekiwania na wydanie decyzji kredytowej.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania – RRSO

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania powie Ci, jakie są całkowite koszty kredytu konsolidacyjnego. Jeśli oprocentowanie wynosi zero procent, a RRSO na przykład 10, oznacza to, że kredyt obarczony jest wysokimi prowizjami. Co do zasady więc im niższe jest RRSO, tym mniej kosztowny będzie kredyt.

Najlepszy kredyt konsolidacyjny – jak znaleźć?

Jeśli chcesz znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny, najlepiej, jeśli skorzystasz z rankingu dostępnego w sieci. Takie rankingi szybko pozwolą Ci znaleźć korzystny kredyt konsolidacyjny online. W wielu przypadkach możesz o niego aplikować przez internet. Pozwoli Ci to oszczędzić wiele czasu oraz nerwów. Nie będziesz musiał bowiem odwiedzać kilku banków, aby zapoznać się z ofertą. Jak znaleźć kredyt konsolidacyjny? Ranking pozwoli Ci bardzo szybko porównać kilka ofert pod względem oprocentowania, wysokości prowizji oraz dodatkowych warunków do zrealizowania.

BRAK KOMENTARZY