Kopciuchy znikną. Przepisy ws. wymagań dla kotłów na paliwo stałe weszły w życie

0
1789

Eliminację pieców o najniższych parametrach technicznych zakłada rozporządzenie MR ws. wymagań dla kotłów na paliwo stałe, które właśnie weszło w życie.

Przepisy określają szczegółowe wymagania dla kotłów na paliwo stałe o mocy cieplnej nie większej niż 500 kW, stosowanych w budynkach mieszkalnych oraz małych i średnich zakładach.

Rozporządzenie nakłada na wprowadzających do obrotu piece obowiązek stosowania wymagań konstrukcyjnych, które mają wpływ na poziom emisji tlenku węgla, organicznych związków gazowych oraz pyłu. Nowe prawo zakazuje także stosowania w konstrukcji kotłów rusztu awaryjnego.

W przepisach wprowadzono okres przejściowy dla kotłów wyprodukowanych przed 1 października. Urządzenia te będzie można wprowadzić do obrotu i użytkowania do końca czerwca 2018 r. Ma to umożliwić sprzedaż i instalację tych pieców, które zostały wyprodukowane przed wejściem w życie regulacji.

Krajowy Program Ochrony Powietrza wskazuje, że pomimo redukcji emisji w przemyśle, standardy jakości powietrza nadal nie są dotrzymywane. „Wyniki ocen rocznych wskazują, że za nieodpowiedni stan jakości powietrza w Polsce odpowiada obecnie w pierwszej kolejności zjawisko tzw. niskiej emisji, pochodzącej z sektora bytowo-komunalnego oraz z transportu” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zdaniem projektodawców przepisy sprawią, że wyłącznie kotły o najlepszych parametrach emisyjnych, czyli klasy 5, będą dostępne w sprzedaży i dopuszczone do montażu. „Obecnie największym zainteresowaniem wśród nabywców cieszą się kotły najtańsze, a tym samym o bardzo niskich parametrach dotyczących ich emisyjności. Urządzenia te nie mają filtrów eliminujących emisje niebezpiecznych związków do powietrza” – zaznaczono.

Nowe prawo ma także przeciwdziałać niskiemu poziomowi innowacyjności polskich producentów kotłów, którzy dostarczają na rynek przede wszystkim najtańsze, najmniej przyjazne środowisku piece.

Źródło: Codzienny Newsletter PAP

BRAK KOMENTARZY