Koniec procesu w sprawie zabójstwa partnera matki w Biskupcu

0
399

Sąd Okręgowy w Olsztynie zamknął przewód sądowy w sprawie Przemysława A. oskarżonego m.in. o zabójstwo partnera swojej matki oraz czynną napaść na policjanta.

Do zdarzeń tych miało dojść w dniach 4 i 5 sierpnia 2022 r. w Biskupcu. Według ustaleń prokuratora Przemysław A. w dniu 4 sierpnia 2022 r. w jednym z domów w Biskupcu zaatakował nożem mężczyznę, który od dłuższego czasu był w związku z jego matką.

Oskarżony zadał pokrzywdzonemu wiele ciosów tym narzędziem, czym spowodował jego śmierć na miejscu zdarzenia. Przemysław A. po dokonaniu zabójstwa zabrał kluczyki do busa należącego do pokrzywdzonego mężczyzny, a następnie jeździł tym pojazdem po Biskupcu i okolicy.

W nocy z 4 na 5 sierpnia 2022 r. policjanci podjęli próbę zatrzymania oskarżonego poruszającego się pojazdem pokrzywdzonego po Biskupcu. Ten jednak, pomimo użycia przez funkcjonariuszy sygnałów świetlnych i dźwiękowych, nie zatrzymał się.

Oskarżony zaczął uciekać ulicami miasta, stwarzając wielokrotnie zagrożenie dla zdrowia i życia policjantów uczestniczących w pościgu, a także doprowadził do kilku kolizji. Jednak ostatecznie został zatrzymanyinformuje Adam Barczak, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie. 

W związku z tym oprócz zarzutu zabójstwa prokurator oskarżył Przemysława A. także o dokonanie zaboru pojazdu w celu jego krótkotrwałego użycia, niewykonanie wydanego przez policjantów polecenia zatrzymania pojazdu, czynną napaść na policjanta, a także kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i pod wpływem środków odurzających oraz posiadanie substancji psychotropowych w postaci tabletek ekstazy i amfetaminy.

Proces Przemysława A. rozpoczął się w dniu 25 maja 2023 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie.

Oskarżony w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do winy i odmówił złożenia wyjaśnień. W takiej sytuacji Sąd odczytał wyjaśnienia Przemysława A. złożone w trakcie postępowania przygotowawczego. Oskarżony wyjaśniał wówczas m. in., że niczego nie pamięta z dnia, w którym doszło do zabójstwa partnera jego matkizaznacza Barczak. 

Sąd zamknął przewód sądowy w tej sprawie i udzielił głosu stronom. Prokurator w mowie końcowej wniósł o uznanie oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów i wymierzenie mu kary łącznej 25 lat pozbawienia wolności oraz orzeczenie od oskarżonego na rzecz oskarżycielek posiłkowych (matki i siostry pokrzywdzonego) zadośćuczynienia w kwotach po 50 tys. zł.

Prokurator wniósł także o orzeczenie wobec oskarżonego łącznego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 7 lat oraz świadczenia pieniężnego w kwocie 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

O surowszy wyrok wnieśli pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych oraz jedna z oskarżycielek posiłkowych, prosząc sąd o wymierzenie oskarżonemu kary dożywotniego pozbawienia wolności za zabójstwo pokrzywdzonego.

Z kolei obrońca Przemysława A., w odniesieniu do zarzutu zabójstwa, wniósł o wymierzenie oskarżonemu kary w granicach minimalnego zagrożenia ustawowego.

Natomiast sam oskarżony, w ostatnim słowie, powiedział, że jest mu przykro za to, co się stało i złożył kondolencje pokrzywdzonym. Jednocześnie poprosił Sąd o danie mu szansy i łagodniejszy wymiar kary.

Z uwagi na zawiłość sprawy Sąd Okręgowy w Olsztynie odroczył wydanie wyroku w tej sprawie do dnia 31 stycznia 2024 r.

BRAK KOMENTARZY