To naprawdę prosta(ta) sprawa

0
2978

Zapuść lub przyklej wąs i przebadaj się za darmo! Szpital Miejski w Olsztynie zaprasza do kolejnej akcji, tym razem skierowanej do mężczyzn.

“Wąsopad” to światowa akcja, której celem jest propagowanie badań profilaktycznych raka prostaty i raka jąder. Właśnie rozpoczęła się olsztyńska odsłona kampanii, zatytułowana “Prosta(ta) sprawa”. Do wzięcia w niej udziału podczas spotkania w Szpitalu Miejskim zachęcali znamienici mieszkańcy stolicy regionu: prezydent miasta, dziennikarze, radni, artyści i sportowcy.

– Gdy przedstawiciele Fundacji Skrzydła Anioła zwrócili się do nas z propozycją tych działań, nie mieliśmy wątpliwości co do poparcia akcji – tłumaczy prezydent Piotr Grzymowicz. – Trzeba pamiętać o statystykach. Co roku w Polsce u 10 tys. mężczyzn wykrywa się raka prostaty, a prawie połowa osób, które zachorowały na ten nowotwór, umiera.

Medycy nie mają wątpliwości – rak jest w pełni wyleczalny, musi być jednak wcześnie wykryty. Dane mogłyby więc wyglądać zupełnie inaczej, gdyby nie opór mężczyzn.

– Podstawa to przełamać wstyd związany z wizytą u lekarza i lęk przed badaniem – apeluje koordynator Oddziału Klinicznego Urologii w Szpitalu Miejskim, dr Zbigniew Purpurowicz. – Z mojego doświadczenia wynika, że te dwie sprawy powstrzymują mężczyzn przed odwiedzeniem specjalisty. A to sprawia, że schorzenie jest diagnozowane zbyt późno.

– Skoro o wstydzie mowa, to ja bezwstydnie powiem, że od paru lat się leczę – dodaje lider zespołu Czerwony Tulipan, Stefan Brzozowski. – Gorąco zachęcam, żeby nie odkładać badań i na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia.

Rozwiać wątpliwości dotyczące choroby można szybko i bezboleśnie, bowiem badanie to pobranie próbki krwi. Pierwszą przebadaną osobą był prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. W akcji wzięli także udział redaktorzy lokalnych i regionalnych mediów, olsztyńscy radni, muzycy zespołu ENEJ, i reprezentacja piłkarzy Stomilu.

– Przy okazji akcji “Prosta(ta) sprawa” proponujemy 100 darmowych badań krwi – informuje dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego, Joanna Szymankiewicz–Czużdaniuk. – Dzięki temu będzie można wykryć marker PSA, który występuje przy nowotworze prostaty. Panowie, którzy zechcą być przebadani w naszym laboratorium bez opłaty, powinni przyjść na badanie z zapuszczonymi bądź sztucznymi wąsami.

Po wyczerpaniu limitu badań, będzie można je zrobić płacąc 28 zł.

BRAK KOMENTARZY