Koncert i folder na rozpoczęcie Roku Feliksa Nowowiejskiego

0
1507
ratusz

Inaugurujemy rok wybitnego kompozytora. W olsztyńskim ratuszu odbędzie się specjalny koncert.

Ustanowienie Feliksa Nowowiejskiego patronem 2016 roku Sejm przegłosował pod koniec grudnia 2015 roku. W uchwale napisano m.in., że decyzję taką podjęto “w przekonaniu o szczególnym znaczeniu dorobku tego wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty wirtuoza, organizatora życia muzycznego i szambelana papieskiego. Artysta był autorem wielu pieśni patriotycznych, które umacniały tożsamość narodową Polaków”.

Nowowiejski  urodził się w obecnym Barczewie, ale swoje piętno odcisnął także na Olsztynie. Był tu m.in. organistą w kościele św. Jakuba. Na potrzeby plebiscytu 1920 roku skomponował także Hymn Warmiński, który od 2000 roku jest oficjalnym hymnem miasta i rozbrzemiewa z ratusza.

I to właśnie w magistracie zainaugurujemy obchody roku tego nietuzinkowego artysty. Muzyczną podróż przez dzieła Nowowiejskiego zapewni Olsztyński Chór Bel Canto pod dyrekcją Jana Połowianiuka. W programie koncertu są pieśni na chór mieszany a cappella obrazujące różne oblicza twórczości kompozytora. Mocno wyeksponowana jest tematyka patriotyczna.

Muzyka to jednak nie wszystko. Przy okazji koncertu zaprezentowany zostanie folder poświęcony Nowowiejskiemu. W nim m.in. informacje o życiu i twórczości artysty.

Inauguracja miejskich obchodów Reku Feliksa Nowowiejskiego odbędą się w olsztyńskim ratuszu. Początek w poniedziałek (18 stycznia) o 18:00 w dawnej sali sesyjnej (s. 219).

BRAK KOMENTARZY