Kolej inwestuje w Olsztynie

0
538

Pasażerowie podróżujący do i ze stolicy Warmii i Mazur powinni odczuć poprawę w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy. Realizowane prace dotyczą nie tylko dworca i stacji Olsztyn Główny.

Najbardziej zakrojone prace dotyczą najważniejszego olsztyńskiego dworca oraz torowiska do niego prowadzącego. Jednak kolej realizuje także zadania w Gutkowie oraz przy zabytkowych mostach w pobliżu Starego Miasta.

Powstające nowe perony, podziemne przejście wiodące w kierunku Zatorza, a także przebudowywany układ torowy – to jedne z najważniejszych zadań realizowanych teraz w obrębie stacji Olsztyn Główny. Podróżni mogą także obserwować postęp prac związany z powstawaniem nowego dworca. Widoczne są już pierwsze elementy konstrukcji budynku.

– Inwestycja usprawni ruch pociągów i podwyższy komfort obsługi podróżnych w stolicy regionu – mówi Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP PLK. – Modernizacja stacji Olsztyn Główny zapewni podróżnym oczekiwany komfort obsługi. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszy dostęp na perony. Ułatwieniem będą windy oraz schody ruchome.

Na stacji Olsztyn Gutkowo realizowane są prace związane z układaniem nowych torów i rozjazdów. Dzięki temu podróże koleją w kierunku Gdańska i Dobrego Miasta mają być sprawne i bezpieczne.

– Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie pomiędzy Olsztynem a Dobrym Miastem będą mogły poruszać się z prędkością do 100 km/h – mówi Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK. – Podróż koleją między miastami zajmie około 30 minut.

Modernizację przechodzą też zabytkowe mosty po których poprowadzona jest kolejowa linia m.in. między stacjami Olsztyn Główny i Zachodni. Prace dotyczą m.in. izolacji południowego obiektu, a także wymiany kruszejących cegieł ścian czołowych. To poprawi nie tylko estetykę mostu, ale i bezpieczeństwo przechodzących i przejeżdżających pod nim.

Realizowane roboty wiążą się z utrudnieniami w ruchu. Naprzemiennie mogą być zamykane ulice Wyzwolenia oraz Żarskiej. Dlatego istotne jest, by uważnie obserwować oznaczenia drogowe ustawione przez wykonawcę prac.

Wiadukt, który jest remontowany powstał pod koniec XIX wieku. Obie zabytkowe konstrukcje mają po trzy przęsła, ponad 68 m długości i 21,6 m wysokości.

BRAK KOMENTARZY