Jest projekt ustawy w sprawie bonu turystycznego

0
570

500 zł na każde dziecko z przeznaczeniem na sfinansowanie usług hotelarskich, turnusów rehabilitacyjnych lub imprez turystycznych realizowanych w kraju – to idea Polskiego Bonu Turystycznego, który ma wesprzeć branżę turystyczną dotkniętą kryzysem z powodu epidemii koronawirusa. Prezydencki projekt ustawy trafił właśnie do Sejmu.

Jak czytamy w projekcie (pełna treść dokumentu w załączniku do artykułu), bon przysługiwać ma wszystkim pobierającym świadczenie wychowawcze 500+ lub świadczenie będące jego substytutem (dodatki na dzieci objęte pieczą zastępczą). Podwójny bon turystyczny przysługiwał będzie osobom wychowującym dzieci niepełnosprawne.

“Na dziecko niepełnosprawne przysługiwać będzie zatem jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł” – czytamy w dokumencie. Uzasadnione jest to faktem, że organizacja wypoczynku tej grupy dzieci wiąże się z koniecznością zapewnienia całodobowej opieki osoby dorosłej, którą, co do zasady, jest rodzic.

Świadczenie przysługiwać będzie na dziecko, ale pobierającym świadczenie jest, co do zasady, rodzic lub opiekun. Gdy zatem dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, każdemu z rodziców przysługuje połowa świadczenia.

Bon będzie bezgotówkowy i nie będzie go można wymienić na gotówkę. Będzie to dokument elektroniczny, który każdy uprawniony uzyska po założeniu odpowiedniego profilu w Portalu Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

“Bon będzie przekazywany za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez osobę uprawnioną numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Ustalono także, że na potrzeby Polskiego Bonu Turystycznego dane osobowe osób uprawnionych będą przetwarzane przez Polską Organizację Turystyczną i ZUS, które będą współadministratorami tych danych” – zakłada projekt.

“Ustalenie prawa do świadczenia w formie bonu nie będzie wymagało wydania decyzji administracyjnej” – czytamy w uzasadnieniu dokumentu.

Bon finansowany ma być z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, a w przypadku jego likwidacji – z budżetu państwa

Bonem będzie można płacić do 31 marca 2022 r. włącznie. Możliwe ma być jednak przedpłacenie usług, z których skorzystamy już po 31 marca 2022 r.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

BRAK KOMENTARZY