Dworzec Główny w Olsztynie jednak może stać się zabytkiem

0
2502
Wizualizacja wyremontowanego dworca, przygotowana przez Forum Rozwoju Olsztyna

Sprawa olsztyńskiego Dworca Głównego ciągnie się już bardzo długo. Wydaje się jednak, że teraz wszystko już zmierza w dobrym kierunku. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński wszczął postępowanie, które ma sprawdzić, czy dworzec spełnia kryteria zabytku.

Warto przypomnieć, ze jakiś czas temu Wojewódzki Konserwator Zabytków odmówił wszczęcia procedury wpisania dworca w Olsztynie, jako zabytek. I wydawało się wtedy, że sprawa upadała. Jednak stowarzyszenia, które składały wniosek o to, żeby przeprowadzono taką procedurę, złożyły odwołanie w tej sprawie i przyniosło ono zamierzony skutek.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchylił w całości decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i zlecił, żeby zostało przeprowadzone dochodzenie, które ma wykazać, czy dworzec rzeczywiście spełnia kryteria zabytku. Konserwator podczas postępowania, ma zasięgać m.in opinii biegłych architektów. Sprawa ta odbiła się szerokim echem zwłaszcza w Olsztynie. Warto by przypomnieć, co tak naprawdę dla Dworca Głównego w Olsztynie oznaczałoby gdyby faktycznie został zabytkiem.

Jeżeli budynek funkcjonuje już jako zabytek rejestrowy, to na właścicielu tego budynku, ciążą pewne obowiązki, jak chociażby dbanie o ten budynek, czyli można już wtedy zgodnie z prawem domagać się tego, żeby ten budynek został odświeżony. Tym samym znowu można wrócić do planów, jak w ogóle ten teren zagospodarować. To może dać pretekst do tego, żeby wrócić do rozmów w tym temacie. Wcześniej projekt zakładał, że ma tam powstać centrum handlowe z częścią dworcową, jednak tak naprawdę na razie tego centrum, jak nie było tak nie ma i prawdopodobnie nie będzie. – tak opowiadał nam o tym Bartłomiej Biedziuk z Forum Rozwoju Olsztyna.

Cóż jaki stan olsztyńskiego Dworca, to każdy widzi. Jest to miejsce, które powinno być swego rodzaju chlubą Olsztyna, ponieważ codziennie jest ono uczęszczane przez tysiące osób. Olsztyn jest miejscem, w którym wiele osób przesiada się i zmierza w dalszą podróż, ale także sporo podróżnych to właśnie Olsztyn wybiera, jako cel podróży. Zatem powinno się zrobić wszystko, żeby osoby te mogły w godnych warunkach oczekiwać na swój pociąg.

Jako przykład można podać tutaj świeżo odnowiony Dworzec Zachodni w Olsztynie, który jeszcze jakiś czas temu wręcz odstraszał, a teraz wygląda bardzo dobrze, jest bardzo funkcjonalny i sprawia, że oczekiwanie na pociąg staje się przyjemniejsze. Czy z Dworcem Głównym nie może być podobnie? Oczywiście, że może. Wiadomo, że środki przeznaczone na renowacje muszą być dużo wyższe, niż w przypadku Dworca Zachodniego, ale jest to inwestycja, która na pewno się zwróci. Jeżeli Dworzec stanie się zabytkiem, to na pewno zostanie odnowiony, ponieważ właściciel będzie zobowiązany, żeby się tym zająć.

A co na tą całą sytuację PKP? Jesteśmy na ostatnim etapie przygotowania przetargu na wybór wykonawcy prac projektowych Dworca. Bardziej szczegółowych informacji na temat inwestycji będziemy mogli udzielić po zakończeniu procedury związanej z wpisaniem Olsztyna Głównego do rejestru zabytków. – powiedziała Aleksandra Grzelak z wydziału prasowego PKP.

Postępowanie prowadzone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, może potrwać kilka miesięcy.

 

 

BRAK KOMENTARZY