Dwa lata Krajowej Mapy Bezpieczeństwa na Warmii i Mazurach. Policjanci otrzymali blisko 31 tysięcy zgłoszeń

0
638

Od dwóch lat na Warmii i Mazurach funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywne narzędzie, które pozwala każdemu na zgłoszenie zagrożeń w swoim najbliższym otoczeniu. Od samego początku Mapa cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Warmii i Mazur: przez dwa lata naniesiono blisko 31 000 obywatelskich zgłoszeń.

14 września 2016 roku na terenie naszego województwa uruchomiona została Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie informatyczne, dzięki któremu każdy może dokonywać anonimowych zgłoszeń na temat zagrożeń zaobserwowanych w swoim najbliższym  otoczeniu. Wśród 25 kategorii znajdują się zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak i bezpieczeństwa ogólnoprewencyjnego-  takich jak m.in. „nieprawidłowe parkowanie”, „przekraczanie dozwolonej prędkości”, „niszczenie zieleni”, „spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym” czy „ dzikie wysypiska śmieci”. Wystarczy dostęp do Internetu i chęć podzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

Mł. asp. Jacek Gabrusewicz- koordynator KMZB z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie mówi:

Od początku funkcjonowania Mapy na Warmii i Mazurach otrzymaliśmy blisko 31 000 obywatelskich zgłoszeń. Najczęstszymi nanoszonymi na mapę zagrożeniami są: „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych” oraz „ przekraczanie dozwolonej prędkości”. Policjanci weryfikują wszystkie naniesione zgłoszenia i podejmują działania zmierzające do ich eliminacji”.

Przez dwa lata funkcjonowania Mapa ewaluowała- od lipca 2017 roku oprócz naniesienia na mapę zagrożenia, istnieje możliwość dodania  krótkiego opisu : np. daty i miejsca występowania zagrożenia, krótkiego opisu sytuacji, a nawet dodania zdjęcia. Dzięki temu łatwiej jest  dokładnie zdiagnozować zagrożenie i szybciej podjąć kroki eliminujące.

Podgląd on- line

Policjanci zwracają uwagę na możliwość bieżącego podglądu co dzieje się   z zagrożeniem. Dzięki zmieniającym się kolorom ikony naniesionego zagrożenia zgłaszający ma informację, na jakim etapie znajduje się jego zgłoszenie. Mł. asp. Jacek Gabrusewicz mówi:

– „ Kolorem zielonym oznaczone są nowe zgłoszenia. Kiedy ikona zagrożenia zmieni kolor na żółty- to znak, że od tego momentu policjanci kontrolują wskazane miejsce, by zdiagnozować problem. W momencie, kiedy ikona zmieni kolor na czerwony, wiadomo już, że zgłoszone zagrożenie potwierdziło się: od tego czasu policjanci na bieżąco będą monitorować to miejsce, by całkowicie wyeliminować zagrożenie. Kolory nawiązują do kolorów sygnalizacji świetlnej, gdzie czerwone oznacza po prostu „ stop”- robimy wszystko, by zahamować występowanie zagrożenia”.

Do weryfikowania i eliminacji zagrożeń kierowani są zarówno policjanci ruchu drogowego jak i pionów prewencyjnych. To oni, w ciągu siedmiu dni sprawdzają informacje przekazane przez internautów, w tym czasie po ewentualnym potwierdzeniu podejmują też działania zmierzające do ich wyeliminowania.

BRAK KOMENTARZY