Do największego jeziora w Polsce – Śniardw- wpuszczono prawie 500 kg narybku węgorza. Akcja zarybienia została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Młode węgorze przywieziono z Francji do Polski w lutym tego roku. Do września narybek przechowywano w jednym z zakładów specjalistycznych na Warmii i Mazurach, zajmującym się hodowlą narybku.
Węgorz to gatunek wyjątkowy. Nie odbywa tarła w naszych wodach. Niedrożność rzek powoduje, że stada młodego węgorza nie docierają do naszych jezior, a z kolei osobniki dojrzałe mają duży problem z odbyciem wędrówki do Morza Bałtyckiego i dalej do naturalnego tarliska węgorza europejskiego, czyli Morza Sargassowego. Zarybianie jest więc jedyną metodą utrzymania tego gatunku w naszych jeziorach.
Podczas wrześniowej akcji w okolicach Suchego Rogu i Dziubiel wypuszczono blisko 45 tys. sztuk węgorza. W sumie do jeziora Śniardwy wypuszczono 485 kg narybku. Średnio jedna ryba ważyło ok. 7-8 g. Z kolei blisko 20 tys. sztuk zarybiono Śniardwy w okolicy miejscowości Kwik i Zdory. Cała akcja kosztował ponad 80 tys. zł, z czego 10 tys. stanowi dotacja z WFOŚiGW w Olsztynie.
źródło: WFOŚiGW.