Debata regionalna Krajowego Mechanizmu Prewencji w Olsztynie

0
1895

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, odbyło się spotkanie z koordynatorami Krajowego Mechanizmu Prewencji, których głównym zadaniem jest przeprowadzanie kontroli w miejscach odosobnienia, takich jak: więzienia, szpitale psychiatryczne oraz domy pomocy społecznej.

Na spotkaniu były omawiane problemy, z jakimi borykają się jednostki penitencjarne. Problemy dotyczyły złego traktowania przetrzymywanych oraz warunków, w jakich przychodzi spędzić ludziom potrzebujących pomocy ze względu na ich ubezwłasnowolnienie. Krajowy Mechanizm Prewencji ma za zadanie nie tylko przeprowadzanie kontroli, ale również wypracowywanie rozwiązań poprawiających sytuacje osób przebywających w ośrodkach odosobnienia.

W raportach KMP wytykane są, jako „nieprawidłowości” sprawy incydentalne, jednostkowe. To stawia placówkę w złym świetle. Czy zatem raport z wizytacji nie mógłby bardziej precyzyjnie określać skali zjawiska?.–Wskazał Pan stan sprzed kilku lat, my się też uczymy, bo naszą rolą nie jest skupianie się na błędach, ale wskazywanie, jak unikać danej sytuacji w przyszłości– tłumaczył rolę Krajowego Mechanizmu Prewencji moderujący spotkanie w Olsztynie, dyrektor Przemysław Kazimirski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

W przypadku szpitali psychiatrycznych największym problemem jest przeludnienie. Dochodzi do tego, że pacjenci leżą na korytarzach i tam jest im udzielana wszelka pomoc. W Domach Pomocy Społecznej, w której umieszczani są m.in. osoby chore na Alzheimera są one zamykane w pokojach, tak, aby nie mogły ich opuszczać, a tym samym nie sprawiały problemu.

Przeprowadzone kontrole w DPS w regionie warmińsko-mazurskim, zwłaszcza w Elblągu, Tolkmicku i Węgorzewie wykazały między innymi brak podpisów mieszkańców ubezwłasnowolnionych, które mogą zrozumieć sens zaleceń oraz postanowień, pod regulaminem ośrodka, w którym przebywają. Brak wyeksponowania praw i obowiązków mieszkańców w miejscach ogólnodostępnych, oraz to, że mieszkańcy są angażowani do czynności pielęgnacyjnych innych współmieszkańców. Raport dotyczący aresztu śledczego w Elblągu oraz policyjnej izby dziecka w Olsztynie ukazał szereg nieprawidłowości m.in. nieosłonięty kącik sanitarny w celi izolacyjnej, odbieranie prywatnej odzieży dzieciom przebywającym w izbie, brak odzieży zastępczej.

Nie chcemy rozmawiać o tym, co zawiodło po tym, jak dojdzie do nieszczęścia. Chcemy rozmawiać o tym, jak nie dopuścić do nieszczęścia; co zrobić by nic nie zawiodłododaje Przemysław Kazimirski.

Olsztyn nie jest pierwszym miastem, w którym odbyła się regionalna debata KMP wcześniej odbyły się one we Katowicach Gdańsku i Lublinie. Planowane są kolejne spotkania w różnych miastach Polski.

BRAK KOMENTARZY