Brakuje przepisów ws. odsyłania chorych dzieci do domu z przedszkola

0
771

Nie ma przepisu, który pozwalałyby dyrektorowi szkoły czy przedszkola na odesłanie do domu dziecka, którego stan zdrowia budzi wątpliwości – zaznacza MEN. Dlatego w profilaktyce koronawirusa pozostaje liczyć na rozsądek rodziców.

Od kilku tygodni media informują o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem na świecie, a od środy – o pierwszym takim pacjencie w Polsce. Do tablicy wywoływane jest m.in. ministerstwo edukacji, które pytane jest o bezpieczeństwo uczniów i procedury „na wypadek”.

Resort wydał w tym tygodniu rekomendacje dla dyrektorów szkół, jak mają postępować, by uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa w szkole. W broszurze zaleca m.in. „apelowanie do rodziców, by nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły”.

Tymczasem rodzice dzieci przedszkolnych od dawna alarmują, że do przedszkoli, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, posyłane są chore dzieci. Wskazują na brak skutecznych instrumentów prawnych, które pozwalają na zapobieganie takim sytuacjom w publicznych placówkach.

„W obecnym stanie prawnym nie ma regulacji, które wprost wskazywałyby na możliwość odmówienia przyjęcia dziecka na lekcje/zajęcia z objawami przeziębienia/choroby” – wyjaśnia Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN.

Resort zaznacza, że dyrektor szkoły nie jest odpowiednią osobą do tego, by oceniać stan zdrowia ucznia. „Chorobę rozpoznaje i określa metody leczenia lekarz po przeprowadzonej konsultacji medycznej, zatem to nie dyrektor szkoły decyduje o jednostce chorobowej ucznia” – wskazuje Anna Ostrowska.

Jak podkreśla, do zadań dyrektora szkoły należy zaobserwowanie objawów chorobowych ucznia przebywającego w szkole i zastosowanie się do aktualnych wytycznych.

„Natomiast rodzic, którego podstawowym obowiązkiem jest dbanie o dobro dziecka stosuje się do obowiązujących w kraju procedur oraz – jeżeli je posiada – zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do placówki oświatowej” – podsumowuje rzeczniczka MEN.

Przypomina, że w przypadku obecnej sytuacji epidemiologicznej należy zastosować się do informacji zamieszczonych na stronie GIS, MSZ i MZ oraz rekomendacji MEN dla dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Źródło: Codzienny Serwis PAP

BRAK KOMENTARZY