Około 110 tys. posiadaczy pojazdów może nie mieć ważnego ubezpieczenia OC, co stanowi ok. 0,5 proc. – wynika z poniedziałkowego komunikatu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Najłatwiej o stłuczkę z autem bez OC w woj. lubuskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim.
Według UFG największy wzrost ryzyka kolizji z pojazdem bez polisy OC nastąpił, w ubiegłych dwóch latach, w województwach: kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim. Regiony te – na liście województw o najwyższym wskaźniku nieubezpieczonych – przesunęły się w górę o pięć pozycji.
“Na czele rankingu nadal jednak plasują się: Lubuskie, Warmińsko-Mazurskie i Zachodniopomorskie. Ryzyko kolizji z pojazdem bez ubezpieczenia jest tam prawie 1,5 raza większe niż przeciętnie w innych regionach Polski. Natomiast najniższe ryzyko kolizji z nieubezpieczonym jest w województwach: śląskim, wielkopolskim i podkarpackim” – podał UFG.
W obliczeniach ryzyka kolizji UFG wziął pod uwagę liczbę ukaranych za brak OC w 2014 i 2015 roku posiadaczy pojazdów z danego województwa, w relacji liczby zarejestrowanych tam pojazdów.
Zgodnie z informacjami Funduszu od lat najwyższy odsetek osób nieubezpieczonych, w relacji do liczby posiadaczy pojazdów – utrzymuje się w czterech regionach zachodniej Polski: Zachodniopomorskiem, Lubuskiem, Dolnośląskiem i Opolskiem.
“Powodem takiej sytuacji może być stale rosnąca liczba aut sprowadzanych z zagranicy i umiejscowienie właśnie w tych regionach zachodniej Polski większej liczby komisów samochodowych” – mówi cytowana w komunikacie prezes UFG Elżbieta Wanat Połeć.
Wskazała, że z analizy spraw prowadzonych przez UFG wynika bowiem, że jedną z najczęstszych przyczyn braku OC jest wprowadzenie w błąd przez poprzedniego właściciela co do ważności tej polisy. Przy zakupie auta w komisie zdarza się, że polisa – przekazywana osobie kupującej pojazd – została wcześniej wypowiedziana i jest nieważna.
Inną przyczyną nieposiadania OC jest nieznajomość przepisów lub brak pieniędzy na zakup ubezpieczenia; część osób ignoruje też obowiązek posiadania tej polisy.
UFG zapewnia, że coraz skuteczniej identyfikuje nieubezpieczonych, przede wszystkim dzięki prowadzonej w ramach Ośrodka Informacji (OI UFG) – bazie polis komunikacyjnych.
Dlatego w ostatnich latach następuje systematyczny spadek szacunków odnośnie właścicieli pojazdów bez polisy OC. Zgodnie z danymi UFG, odsetek nieubezpieczonych do ubezpieczonych oscyluje wokół 0,5 proc., co oznacza, że ważnego OC może nie mieć około 110 tysięcy posiadaczy pojazdów w Polsce.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP