Bezpłatną komunikację miejską w Działdowie zasilą nowe elektrobusy

0
485

Blisko 5 lat temu Działdowo uruchomiło komunikację publiczną, ustanawiając ją bezpłatną dla mieszkańców posiadających Kartę Działdowianina. W ramach rozwoju transportu miejskiego samorząd inwestuje także w nowoczesny tabor.

Umowę na dostarczenie czterech elektrycznych autobusów Yutong podpisali burmistrz Działdowa, Grzegorz Mrowiński i prezes zarządu Busnex Poland, Marcin Kucharski.

– Bezpłatna komunikacja, elektryczne autobusy Yutong oraz Warmia i Mazury to tercet, który mamy przyjemność współtworzyć już po raz kolejny. Działdowo jest jednym z pierwszych samorządów w regionie, który zapewnił mieszkańcom bezpłatne przejazdy. Teraz idzie o krok dalej, stawiając na elektryczne autobusy marki Yutong, sprawdzone nie tylko na Warmii i Mazurach – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Flotę bezpłatnej komunikacji miejskiej w Działdowie zasilą łącznie cztery elektrobusy Yutong. Dwa z nich to nowość w gamie tej marki – E7, a dwa kolejne – popularny model E9. Kompaktowy Yutong E7 – znany z mundialu w Katarze – ma 7 metrów długości, a na jednym ładowaniu osiąga nawet 200 kilometrów.

Większy Yutong E9 to blisko 9-metrowy elektrobus, który może pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów. Oba pojazdy są dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności, a także wyposażone w automatyczną klimatyzację, elektryczne ogrzewanie i monitoring.

– Wsłuchujemy się w głosy naszych mieszkańców. Z roku na rok z działdowskiej komunikacji miejskiej korzysta coraz więcej osób, co skłoniło nas do podjęcia kroków w celu dalszego rozwijania tej formy transportu w naszym mieście. Równie istotne jest dla nas rozwijanie transportu przyjaznego środowisku. Zdecydowaliśmy się zatem na zakup nowoczesnego taboru zeroemisyjnego, gdyż zależy nam, aby Działdowo było miastem czystym i ekologicznym – mówił burmistrz Działdowa, Grzegorz Mrowiński.

Działdowska Komunikacja Miejska została uruchomiona w lipcu 2018 r., a następnie ustanowiona jako bezpłatna dla mieszkańców posiadających Kartę Działdowianina. Obejmuje ona 4 linie, a inwestycja w nowoczesne elektrobusy jest podyktowana rosnącą liczbą pasażerów. Samorząd postawił na elektromobilność dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w wysokości niemal 7 mln zł. Poza zakupem autobusów elektrycznych, projekt obejmuje m.in. stacje ładowania oraz infrastrukturę dedykowaną komunikacji miejskiej.

– Dofinansowanie unijne inwestycji w elektrobusy jest częścią naszego długoterminowego planu czystego transportu na Warmii i Mazurach. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią globalnej rewolucji w dziedzinie elektromobilności i dbać o środowisko naturalne dla przyszłych pokoleń. Działdowo idzie z duchem czasu i podejmuje innowacyjne działania, aby zapewnić mieszkańcom i turystom ekologiczny transport publiczny na najwyższym poziomie – mówił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin.

BRAK KOMENTARZY