„Bezpieczne ferie” zaczynają się od wiedzy o zagrożeniach

0
2929

Akcja pod hasłem „Bezpieczne ferie” na stałe wpisała się w kalendarz imprez profilaktycznych promujących rozsądne  i odpowiedzialne korzystanie z uroków zimy w czasie przerwy od nauki przez dzieci i młodzież. Organizatorom akcji zależy przede wszystkim na tym, żeby nierozważne korzystanie z zamarzniętych zbiorników wodnych, których w naszym regionie nie brakuje, nie zakończyło się tragedią. I jak na razie, od czasu zorganizowania cztery lata temu po raz pierwszy tej akcji, ani jeden  uczestnik zimowych zabaw na lodzie podczas zimowych ferii nie utonął.

We wtorkowe przedpołudnie(18 stycznia) kolejna odsłona festynu miała miejsce nad jez. Limajno w miejscowości Swobodna, koło Dobrego Miasta. W akcji wzięli udział uczniowie z kilku gmin m.in. z Dobrego Miasta, Dywit ,Świątek i Jonkowa. Atrakcyjną formę spotkania zapewniało samo miejsce i zimowa aura ,ale organizatorzy zadbali także o niesamowicie atrakcyjną formę przekazywanych wiadomości z wykorzystaniem wszystkich możliwych i dostępnych środków ratunkowych. Była strażacka łódź ratunkowa i prawdziwy płetwonurek, który zademonstrował wejście do przerębla w jeziorze i zejście pod lodowatą wodę. Był też policyjny poduszkowiec i przewodnik z psem, którzy demonstrowali jak uchronić się przed atakiem agresywnego zwierzęcia np. w drodze do szkoły używając do obrony własnego plecaka ze szkolnym wyposażeniem. Przekazywana wiedza była nieomal natychmiast sprawdzana i nagradzana różnymi gadżetami. Kilkustopniowy mróz nie zniechęcił, dwóch pań i pana do kąpieli w przeręblu z motywem edukacyjnym.Wszyscy są morsami i o tym np. ile czasu dorosły człowiek może wytrzymać zimą w wodzie wiedzą wszystko. Okazało się ,że nawet morsom nie wolno przesadzać z wychłodzeniem organizmu, bo przebywanie w lodowatej wodzie ponad 10 minut może być niebezpieczne również dla ich organizmów przyzwyczajonych do „ lodowatych przyjemności”. Festyn zakończyło wspólne biesiadowanie przy rozpalonych na jeziorem ogniskach, z kiełbaską na gorąco ,  popijaną rozgrzewającą  herbatą.

Wypowiedź Zbigniewa Załuskiego, dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego w starostwie olsztyńskim :

głośnik

Organizatorzy:

Starostwo Olsztyńskie
Komenda Miejska Policji w Olsztynie
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie
Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie oraz OSP Barczewo, OSP Dobre Miasto, OSP Olsztynek i OSP Kobułty
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Nadleśnictwa: Olsztyn, Olsztynek, Wipsowo, Wichrowo, Jagiełek, Kudypy i Nowe Ramuki.

Współorganizatorzy:
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie
Samorządy Gmin Powiatu Olsztyńskiego

BRAK KOMENTARZY