Będzie 2,5 mln szczepionek przeciw grypie

0
527

Liczba dostępnych w Polsce szczepionek przeciw grypie przekroczy 2,5 mln – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Eksperci podkreślają, że zaszczepienie się przeciw grypie jest szczególnie istotne w sezonie 2020/2021, bo zbiega się on z pandemią.

Podczas wrześniowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Marek Wójcik, pełnomocnik ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich i jednocześnie członek Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy dopytywał stronę rządową o działania na rzecz zabezpieczenia dla Polski dostaw szczepionek przeciw grypie.

„Czy państwo podejmujecie jakieś działania, które sprawią, że do Polski trafi więcej niż 1 mln 750 tys. szczepionek? My byśmy chcieli skorzystać z tych szczepionek i móc zaproponować nauczycielom w szkołach czy przedszkolach i osobom prac w żłobkach nieodpłatne szczepienia, gdyż to jest w ewidentnym interesie dzieci i młodzieży i rzecz jasna samych pracowników szkół i placówek oświatowych” – wskazał Wójcik.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas podkreślał, że „nie ma bardziej efektywnej interwencji w zdrowie publiczne niż szczepienie”. „Państwo samorządowcy doskonale to wiecie, w związku z tym bardzo wielkie dzięki za wszelkie akcje dotyczące szczepień i promocji dobrych wyborów zdrowotnych” – powiedział minister Pinkas.

Przypomniał, że minister zdrowia dokonał zakupu szczepionek dla grup ryzyka. “Po raz pierwszy w historii pojawiły się szczepionki, które dostaną ludzie najsłabsi, ci, którzy są najbardziej narażeni na powikłania grypy” – mówił.

Odnosząc się do szczepień wykonywanych komercyjnie, powiedział: „Do tej pory mieliśmy bardzo małą wyszczepialność na grypę, ekstremalnie małą w porównaniu z innymi krajami europejskimi. W zeszłym roku nieco ponad 4 proc., w Wielkiej Brytanii ponad 60 proc. Gdybyście byli państwo przedstawicielami przemysłu farmaceutycznego, to oczywiście wiadome, jaki wolumen sprzedaży kierowalibyście do którego kraju”.

Jak zaznaczył, w zeszłym roku ponad 100 tys. dawek szczepionek zostało w Polsce zutylizowanych, bo nie było na nie zapotrzebowania.

Będzie więcej szczepionek

W poniedziałek, 21 września, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował jednak, że w Polsce będzie dostępnych więcej szczepionek niż pierwotnie zakładano.

„Zwiększyliśmy wydatnie liczbę dostępnych szczepień w Polsce. Początkowo było to 1,8 mln. W tej chwili możemy liczyć, że będzie to liczba powyżej 2,5 mln” – powiedział szef resortu zdrowia na antenie Programu I Polskiego Radia.

Jak wskazał, “najlepiej zaszczepić się w okolicy listopada, więc jest jeszcze trochę czasu przed nami”.

Niedzielski zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku zaszczepiło się 1,5 mln osób. „Zwiększymy prawdopodobnie dwukrotnie tę liczbę, a jeżeli będzie takie zapotrzebowanie na rynku, to oczywiście będziemy szukali dalszych rozwiązań” – zapewnił.

Eksperci podkreślają, że zaszczepienie się przeciw grypie jest w sezonie 2020/2021 szczególnie istotne, bo zbiega się on z pandemią. Na rynku pojawiły się szczepionki przeciwko grypie, ale bywają czasowe kłopoty z ich dostępnością. Dostawy – jak akcentuje MZ – są stopniowo realizowane.

W tym roku pacjenci będą mieli zapewnioną szerszą refundację szczepień przeciw grypie. Bezpłatne szczepionki będą dla seniorów powyżej 75 lat. Na 50-procentową refundację mogą liczyć osoby w wieku 65-74 lata, osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży i dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat.

Dla dzieci szczepionki refundowane będą dostępne w formie donosowej, dla pozostałych będą szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciwko grypie, w pełnej odpłatności. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundował szczepienia personelowi medycznemu w placówkach mających z nim umowę.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

BRAK KOMENTARZY