Noc Muzeów w olsztyńskim zamku

    0
    49
    View Calendar
    2018-05-19 19:00 - 23:00

    Tegoroczna Noc Muzeów w olsztyńskim zamku otwiera dwuletni projekt pod wspólnym tytułem: I ty zbuduj swoje Muzeum. Ideą przyświecającą temu wydarzeniu jest chęć powrotu do praprzyczyny powstania muzeum jako takiego. Z jednej strony sięgamy więc do prapoczątków muzeów w ogóle – do kolekcjonerstwa. Z drugiej zaś otwieramy się na nowe trendy – włączamy do naszych działań odbiorców, a zwłaszcza kolekcjonerów i młodzież. Proponujemy publiczności twórcze zaangażowanie w budowanie muzeum.

    Motywem przewodnim naszych działań jest tu szeroko pojęte kolekcjonerstwo, jako impuls powstawania zbiorów prywatnych i muzealnych. Potrzeba posiadania, gromadzenia i przechowywania przedmiotów związana jest z instynktem odkrywczym człowieka, pasją kolekcjonowania, zamiłowaniem do rzeczy pięknych i rzadkich. Zbieracka i twórcza energia kolekcjonera była impulsem do powstania współczesnego muzealnictwa. Początkowo zbiory gromadzono w gabinetach osobliwości (Kunstkammera). Stworzyły one podwaliny współczesnych muzeów i uporzą-dkowanych kolekcji, w XVIII wieku w Europie zaczęły powstawać muzea z prawdziwego zdarzenia.

    Chcemy przypomnieć też o wspaniałych muzealnikach, takich jak Hieronim Skurpski oraz Cecylia Vetulani, którzy tuż po wojnie przyjechali do Olsztyna, aby tworzyć kolekcje muzealne. Pieczołowicie zbierali wszystko, co udało się ocalić z wojen-nej pożogi, tworząc tym samym podwaliny naszej instytucji. Dziś nasze muzeum to największa w regionie instytucja kultury, z ogromnymi i bezcennymi zbiorami, doskonale zachowanymi zabytkowymi obiektami architektonicznymi, jak zamki w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim.

    Zamek olsztyński jest perłą średniowiecznej architektury, świadczącą o bogatym dziedzictwie naszego regionu. Do tego nawiązuje instalacja artystyczna „Żywy zamek”, towarzysząca Nocy Muzeów. Będzie ożywiała ducha średniowiecznego budowania. Do współpracy przy tym projekcie zaprosiliśmy nauczycieli i uczniów z Liceum Plastycznego w Olsztynie.

    Wielką atrakcją będzie gigantyczna układanka na dziedzińcu zamkowym. W oto-czeniu scenografii, odwołującej się do architektury olsztyńskiego zamku, stanie mur z wielkich sześcianów. Na każdej ze ścian będą ręcznie odwzorowane wizerunki cennych zabytków z naszych zbiorów. Będziemy budować tę ścianę wraz z publicznością. Na niej będą się wyłaniać kolejno najważniejsze zabytki i postacie eksponowane w Muzeum Warmii i Mazur. Po ułożeniu obrazu, goście zostaną zaproszeni do obejrzenia w ory-ginale tych zabytków – prezentacja będzie wzbogacona komentarzem kustoszy muzealnych.

    Unikalną częścią naszej muzealnej Nocy będzie możliwość podziwiania dzieł z prywatnej biblioteki Mikołaja Kopernika, które w oryginale pokazywane są niezwykle rzadko i tylko przy wyjątkowych okazjach.

    Do współpracy zaprosiliśmy prywatnych kolekcjonerów, którzy zaprezentują militaria, numizmaty, zegary, samochody, motocykle. Chcemy podkreślić społeczną wartość gromadzenia i zachowania cennych przedmiotów z dziedziny sztuki, historii i kultury, a także przybliżyć ideę wystawiennictwa, udostępniania zbiorów szerszemu kręgowi odbiorców. Bardzo ważne jest dla nas zachęcanie młodego pokolenia do zbierania, przechowywania cennych pamiątek dla siebie i potomnych. Wspólnymi siłami możemy skutecznie ochraniać nasze dziedzictwo.

    Dla najmłodszych przygotowaliśmy konkursy oraz tradycyjne warsztaty muzealne, które w swym założeniu nawiązują do idei kolekcjonerstwa. Ponadto tej nocy otworzyliśmy dla zwiedzających wszystkie oddziały Muzeum Warmii i Mazur: w Olsztynie, Morągu, Mrągowie, Reszlu, Szczytnie i Lidzbarku Warmińskim.

    Serdecznie zapraszamy, bo takiej nocy w Muzeum jeszcze nie było!