38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

0
253

38 lat temu, wprowadzony został przez Wojciecha Jaruzelskiego stan wojenny w Polsce. Olsztynianie upamiętnili to wydarzenie.

Stan wojenny w Polsce w trwał od 1981 do 1983. Wprowadzono go na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6, gen. Wojciech Jaruzelski, poinformował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Dzisiaj obchodzimy 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W Olsztynie upamiętniono ją podczas spotkania na Placu Solidarności.

 –Dzisiaj w 38.rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, zgromadziliśmy się na Placu Solidarności, aby zachować pamięć i oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli, cierpieli, byli zniewoleni oraz tym, którzy wbrew swojej woli oddali swoje życie. Oni ginąć nie chcieli, tylko chcieli wolnej Polski – powiedział Józef Dziki, przewodniczący Solidarności na Warmii i Mazurach.

W podobnym tonie wypowiadał się wojewoda Artur ChojeckiChylimy czoła, oddajemy hołd ofiarom stanu wojennego, internowanym, prześladowanym, poległym, pomordowanym, tym których życie w tym czasie złamano. Oddajemy hołd i należną pamięć, ponieważ taka jest powinność potomnych.

Wszyscy uczestnicy uroczystości, złożyli kwiaty i znicze pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY