3 miesiące e-dowodu – pół miliona Polaków ma już nowy dokument

0
739

Po trzech miesiącach od wdrożenia, dowód osobisty z warstwą elektroniczną ma już pół miliona Polaków, a wnioski o e-dowód złożyło blisko 850 tys. osób – podało Ministerstwo Cyfryzacji.

“Wymiana tradycyjnych dowodów na e-dowody nie jest obowiązkowa. Jeśli mamy ważny dokument, możemy z niego korzystać do czasu, aż minie jego termin ważności – 10 lat. Mimo to, już pierwszy dzień wdrożenia dowodów z warstwą elektroniczną pokazał, że wielu Polaków czekało na e-dowody” – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Pierwszego dnia od wdrożenia możliwości wnioskowania – 4 marca – zapotrzebowanie na nowy dokument złożyło 18 640 osób. W pierwszym miesiącu e-dowodu wniosków było 323 520. W sumie od 4 marca do 3 czerwca zawnioskowało o niego 848 530 osób.

“A to oznacza, że w czerwcu obsłużymy pierwszy milion wniosków o e-dowód” – mówi minister Zagórski.

Jak podaje MC, większość ze złożonych wniosków jest już obsłużona. Ponad 750 tysięcy e-dowodów zostało już wysłane do gmin i tam czeka na odbiór. Nowym dokumentem legitymuje się niemal pół miliona osób, a dokładnie 495 240 Polaków, którzy zdążyli już go odebrać.

Niemal połowa osób, które odebrały nowe dokumenty, aktywowała warstwę elektroniczną (224 560).

“To dobry wynik, biorąc pod uwagę krótki czas od wdrożenia tej możliwości i fakt, że nie jest to obowiązkowe” – ocenia szef MC.

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani korzystaniem z warstwy elektronicznej, nie musimy jej aktywować.

MC apeluje, by wszyscy, którzy chcą korzystać z warstwy elektronicznej, przed odbiorem dowodu, przygotowali dwa numery PIN – cztero- i sześciocyfrowy dzięki czemu mniej czasu spędzą “przy urzędniczym okienku”.

“Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwoli na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma” – tłumaczy minister Zagórski.

Ustalanie obu kodów PIN odbywa się w urzędzie, wnioskodawca nie musi tego robić podczas odbioru dowodu, może ustalić je później – w dowolnym urzędzie gminy, musi jednak dokonać tego osobiście.

Online z kolei można składać wnioski o wydanie dowodu osobistego, do czego zachęca Ministerstwo Cyfryzacji. Wystarczy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl i wybrać usługę „Uzyskaj dowód osobisty”.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY