105-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

0
317
fot. UM Olsztyn

11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w dziejach naszego narodu.

Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

OLSZTYN
Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się 11 listopada od mszy w intencji Ojczyzny w Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie (godz. 11).

Następnie zaplanowano przemarsz na Plac Solidarności, gdzie od godz. 12.40 odbędą się okolicznościowe wystąpienia (m.in. marszałka województwa warmińsko-mazurskiego), defilada kompanii honorowych i pocztów sztandarowych oraz złożenie kwiatów pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego.

Nie zabraknie również pokazów sprzętu wojskowego, policyjnego, straży pożarnej, straży granicznej czy żandarmerii wojskowej.

ELBLĄG
11 listopada wspólne świętowanie rozpocznie msza święta w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie w Katedrze pw. św. Mikołaja o godz. 11.00.

Po mszy, przy Pomniku Twórców Niepodległości, przy ul. Rycerskiej odbędzie się dalsza część uroczystości. W programie: odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej, przemówienia okolicznościowe, Apel pamięci i salwa honorowa oraz składanie kwiatów.

Po uroczystości na Placu przy katedrze zaplanowano poczęstunek żołnierską grochówką.

W sobotę odbędzie się również Elbląski Bieg Niepodległości. Start biegu o godz. 13.30, przy ul. Wodnej na wysokości CS Galeria EL. Natomiast o godz. 17.00 w krytej pływalni przy ul. Robotniczej wystartuje „Pływacka Sztafeta Niepodległości”.

EŁK
W piątek (10 listopada) o godz. 17:00 w Katedrze św. Wojciecha zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie odbędzie się przemarsz Miejskiej Orkiestry Dętej, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i delegacji od Katedry p.w. św. Wojciecha pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Urzędzie Miasta Ełku, gdzie  odbędą się uroczystości w asyście Kompanii Honorowej z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych.

11 listopada w sobotę w ramach upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę, odbędzie się Bieg Niepodległości.

BRAK KOMENTARZY