W Olsztynie otwarto Muzeum Archidiecezji Warmińskiej

0
291

Na olsztyńskiej starówce oficjalnie otwarto Muzeum Archidiecezji Warmińskiej. Muzeum już od jutra (środa), będzie otwarte dla zwiedzających.

Muzeum znajduje się w kamienicach przy ulicy Św. Barbary na olsztyńskim Starym Mieście. Jest to szczególne miejsce, ponieważ Archidiecezja Warmińska posiada najcenniejsze historyczne obiekty, zbiory, z naszego regionu i one do tej pory były przechowywane w magazynie. Teraz każdy będzie miał możliwość je obejrzeć.

Chciałem wyrazić radość z faktu, że już możemy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Muzeum powstało ponieważ wyrażaliśmy chęć pokazania tego, co jest naszym ogromnym dziedzictwem, ale do tej pory było schowane. Wiele z ważnych zbiorów nie było udostępnione ludziom, ponieważ nie było miejsca, w którym można by, to wszystko pokazać. Bardzo cieszę, że możemy dzisiaj to udostępnić i mam nadzieję, że wszyscy będą usatysfakcjonowani. Dzięki temu ludzie będą mogli jeszcze bardziej poznać historię Kościoła na Warmii– powiedział Arcybiskup Józef Górzyński.

Do celów ekspozycyjnych przewidziano ponad 100 metrów kwadratowych powierzchni na trzech kondygnacjach. W ramach wystaw stałych będą eksponowane malarstwo i rzeźba, mała architektura, a także historia archidiecezji warmińskiej. Ogólnie w muzeum znajduje się około 500  eksponatów, które pochodzą ze zbiorów własnych archidiecezji warmińskiej, a także zostały wypożyczone z parafii archidiecezji warmińskiej, ze zbiorów Biblioteki WSD „Hosianum” w Olsztynie i zasobów Archiwum Archidiecezji Warmińskiej. Wśród nich na uwagę zasługują relikwiarz św. Andrzeja Apostoła, pochodzący z XVII wieku, a także oryginalne dzieło Ignacego Krasickiego – „Monachomachia”, czyli „Wojna mnichów”.

W piwnicy muzeum znajduje się również wystawa czasowa poświęcona Andrzejowi Samulowskiemu, olsztyńskiemu malarzowi, grafikowi i rzeźbiarzowi.

Patronem muzeum będzie bp Jan Obłąk, który kiedyś wpadł na pomysł, aby takie muzeum założyć – Biskup Jan Obłąk miał wizję stworzenia takiego muzeum. Sam zaczął część rzeczy gromadzić, jednak wtedy nie udało się takiego muzeum otworzyć. Dopiero w późniejszych latach powstanie takiej instytucji stało się faktem -powiedział  Dyrektor Muzeum Ks. Kan. dr Zbigniew Czernik.

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, uważa że takie miejsce wzbogaci ofertę kulturalną miastaO tym, że potencjał kulturowy Olsztyna jest znakomity, nie trzeba nikogo przekonywać. Jego istotną część stanowią zasoby dziedzictwa, które odkładały się przez ponad 700-letnią historię Warmii i niewiele krótszą jej stolicy. Oczywiste, że nader znacząca część tych zasobów, to zbiory kościelne, dlatego decyzja o utworzeniu Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bp. Jana Obłąka jest niezwykle doniosła. Olsztyn ze swoją piękną przeszłością zasługuje na taką placówkę, a dzieje Kościoła na Warmii są udokumentowane pięknymi i unikatowymi eksponatami. Otwierane 12 czerwca br. obok katedry nowe muzeum będzie stanowiło bardzo dużą atrakcję, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.

Muzeum Archidiecezji Warmińskiej dostępne będzie dla zwiedzających od 13 czerwca br. .W sezonie letnim od wtorku do soboty w godz. 10.00 – 18.00, a w niedzielę w godz. 11.00 – 16.00. Natomiast w sezonie zimowym od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 16.00, a w sobotę i niedzielę w godzinach 11.00 – 15.00. W poniedziałki muzeum będzie nieczynne. Koszt biletu wstępu to 5 złotych bilet normalny i 3 złote bilet ulgowy.

Wartość całej inwestycji wyniosła prawie, 10,5 miliona złotych, z czego niemal 8,5 miliona to dofinansowanie unijne.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY