W Olsztynie można już zameldować się przez internet

0
567

Od tego roku w Olsztynie można zameldować się bez wychodzenia z domu. Wystarczy tylko dostęp do komputera i internetu.

Do tej pory, aby zameldować się w Olsztynie trzeba było, z kompletem dokumentów odwiedzić, Urząd Miasta. Od 1 stycznia nie jest to już koniecznością. Sprawy meldunkowe można załatwić przez Internet. Jest to możliwe  dzięki e-usłudze uruchomionej przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zainteresowanie e-meldunkiem jest stosunkowo duże – mówi kierownik Referatu Ewidencji Ludności Urzędu Miasta Olsztyna, Barbara Jeziorska. – Codziennie mamy kilka zgłoszeń przesyłanych drogą elektroniczną. 

Podstawowym warunkiem jest posiadanie profilu zaufanego, dzięki któremu będziemy mogli potwierdzić swoją tożsamość w sieci. (więcej o profilu zaufanym) Sama procedura meldunkowa jest stosunkowo prosta. Pierwszym krokiem jest wizyta na stronie www.obywatel.gov.pl, gdzie wybieramy usługę „meldunek”, potwierdzamy swoją tożsamość i wybieramy opcję, o którą nam chodzi (meldunek stały, pobyt czasowy, zameldowanie dziecka itp. )

Ważnym elementem procedury jest załączenie skanów wymaganych dokumentów m.in. pełnomocnictw,  dokumentów potwierdzających tytuł prawny do lokalu, oświadczenia właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu, potwierdzające pobyt w lokalu – dodaje Jeziorska. – Bez tego formularz meldunkowy będzie nieważny. Oczywiście system podpowie nam jakie dokumenty należy zamieścić.  

Usługa jest całkowicie bezpłatna. Podobnie jak oświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały, o który nie musimy dodatkowo wnioskować. Opłatą 17 zł objęte jest jedynie zaświadczenie o zameldowaniu czasowym.

E-meldunek jest kolejną usługą urzędu z jakiej olsztynianie mogą skorzystać nie wychodząc z domu. Więcej e-usług na stronie:www.cyfrowy.olsztyn.eu 

BRAK KOMENTARZY