Przyznano nagrodę “Przyjaciel Warmii”

0
1711

Joanna Posoch, założycielka Lawendowego Pola w Nowym Kawkowie, otrzymała honorowy tytuł „Przyjaciela Warmii”. Takie wyróżnienie przyznaje kapituła konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie „Dom Warmiński”. 

O nadanie tytułu wnioskowała starosta olsztyński Małgorzata Chyziak. Uroczyste wręczenie statuetki Mikołaja Kopernika i listów gratulacyjnych odbyło się 15 grudnia podczas przedświątecznej sesji Rady Powiatu w Olsztynie.

– Szczerze cieszę się z decyzji kapituły. Pani Joanna jest przykładem osoby, która na Warmii odnalazła „swoje miejsce na Ziemi”, przyczyniając się do jej wykorzystania w sposób zrównoważony, promując zdrowy tryb życia i zyskując coraz większą popularność wśród turystów z całej Polski. Mam nadzieję, że to wyróżnienie będzie dodatkową motywacją w dalszej działalności na rzecz zarówno lokalnej społeczności, jak i kulturowego oraz przyrodniczego dziedzictwa Warmii – powiedziała starosta.

Wręczenie statuetki poprzedziła laudacja wygłoszona przez przewodniczącego Rady Powiatu w Olsztynie. – Joanna Posoch jest absolwentką studiów etnograficznych, byłą właścicielką jednej z pierwszych w Polsce firm brokerskich. W 1999 r. porzuciła Warszawę, by rozpocząć nowy etap życia – na Warmii, w Nowym Kawkowie (gmina Jonkowo, powiat olsztyński), gdzie założyła plantację lawendy. Obecnie Lawendowe Pole to gospodarstwo agroturystyczne, Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego oraz Fundacja o tej samej nazwie, a także Tajemniczy Ogród, czyli mini-ogród botaniczny roślin zapomnianych, manufaktura zielarska i miejsce, w którym można wziąć udział w warsztatach alchemicznych.

Na wzór czasów minionych Joanna Posoch stworzyła miejsce, w którym etnologia spotyka się z botaniką. Muzeum zostało urządzone w drewnianym budynku tzw. łemkowskiej chyży, przeniesionej na Warmię z okolic Rzeszowa. Na poddaszu znajduje się suszarnia bukietów lawendy, a na parterze pomieszczenia wystawowe i sala, w której od połowy czerwca odbywają się warsztaty kierowane do osób szukających oderwania od pośpiechu dzisiejszego świata i powrotu do archaicznych czasów wspólnotowej pracy. Tu można poznać dawne techniki rękodzielnicze, a także zasady prowadzenia ekologicznej kuchni. Turyści odwiedzający warmińskie muzeum mogą nauczyć się, jak uprawiać lawendę i wykorzystywać jej zalety spożywcze i kosmetyczne, zbawienne dla zdrowia – mówił Jerzy Laskowski.

BRAK KOMENTARZY