Nowy rok szkolny w kętrzyńskim ośrodku dla cudzoziemców

0
914

22 września odbyło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie. Na uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 zostało pasowanych 24  młodych cudzoziemców.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Komendy Głównej Straży Granicznej,  Strzeżonych Ośrodków dla Cudzoziemców i Aresztów w Celu Wydalenia z całej Polski oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stanisława Moniuszki w Kętrzynie Mariola Matyjasek.

Podopieczni ośrodka recytując okolicznościowe wiersze i śpiewając piosenki, mogli pochwalić się znajomością języka polskiego. Podczas inauguracji roku szkolnego pani dyrektor w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie wiedzy w życiu każdej osoby, życzyła udanych zajęć i zachęcała ich do owocnej pracy.

Doniosłym momentem uroczystości było pasowanie cudzoziemców na uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Kętrzynie. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały upominki i słodkości.

Po części artystycznej odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po raz kolejny gościliśmy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK Oddziału Rejonowego w Kętrzynie. Zapoznano cudzoziemców z obowiązującymi procedurami i wytycznymi udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach, a następnie odbyła się część praktyczna.

Cudzoziemcy przeszli krótki kurs profesjonalnego wzywania pomocy oraz rzetelnego przekazywania informacji dotyczących nieszczęśliwego zdarzenia. Zrozumieli, że właśnie dzięki zajęciom z pierwszej pomocy mogą przełamać własne lęki, a w życiu codziennym mogą być bardziej pewni swoich umiejętności.

BRAK KOMENTARZY