Za kilka dni zabrzmi pierwszy dzwonek

0
1466

Zostało niewiele dni do do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Dla rodziców jest to bardzo kosztowny okres. Wydatki związane z wyprawką szkolną często sprawiają niemały kłopot i mocno uszczuplają rodzinny budżet. Sprawdziliśmy ceny najważniejszych artykułów szkolnych.

Robiąc zakupy do szkoły, warto udać się na nie z dzieckiem. Dzięki temu, nasza pociecha będzie mogła wybrać sobie przybory, które jej się spodobają. Może to mieć znaczny wpływ na przykładanie się do nauki z pomocą tych przedmiotów. Należy jednak pamiętać, żeby nie przekroczyć ustalonego budżetu na szkolną wyprawkę.

Co powinien mieć uczeń?

Przede wszystkim, uczeń musi mieć w czym nosić wszystkie przybory, zeszyty oraz książki. Lekarze sugerują, żeby nie kupować dzieciom toreb na ramię, ponieważ mogą one powodować skrzywienia kręgosłupa. Najlepszym wyborem jest plecak z utwardzoną powierzchnią, która dotyka pleców. Najtańsze tornistry to wydatek rzędu 40-50 złotych. Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia ucznia jest piórnik, który można kupić już nawet za 10 złotych. Do tego długopisy i ołówki, w cenie około 5 złotych za komplet. Ceny zestawów geometrycznych zaczynają się już od około 2 złotych, podobnie jak gumka czy klej. Do duetu z długopisami i ołówkami niezbędne są zeszyty. Ceny za najtańsze z nich, zaczynają się już od złotówki. Lepsze, z twardą okładką i większą liczbą kartek to wydatek rzędu 3-4 złotych. Inne artykuły papiernicze, szczególnie potrzebne w klasach I-III, to bloki (ok. 3 złote), bloki kolorowe (ok. 3 złote), bibuła (ok. 80 gorszy za rolkę), teczka (ok. 15 złotych), farby (około 10-20 złotych) oraz kredki (10-15 złotych za komplet) i nożyczki (ok. 4 złotych). Warto również kupić pojemnik na drugie śniadanie dla naszego dziecka. Koszt takiego pudełka to około 20 złotych. Dużym wydatkiem mogą być buty na zmianę oraz strój na zajęcia wychowania fizycznego. Taki zestaw to minimalnie wydatek rzędu około 100 złotych. – Jeżeli chodzi o tegoroczną wyprawkę to zamierzam wydać na 3 dzieci 1300 złotych. Podręczniki do gimnazjum kupujemy używane, ponieważ jest to ostatni rocznik, który idzie starą podstawą programową. Nie opłaca się kupować nowych, bo ich nie odsprzedamy. Maciuś do „zerówki” musi mieć cały zestaw podręczników i ćwiczeń nowych. Ola w III klasie ma bezpłatne podręczniki i ćwiczenia do nauki  oraz podręczniki do angielskiego Jeżeli chodzi o ceny to myślę, że są trochę wyższe niż w zeszłym roku.-mówi Pani Magda.

Czas na podręczniki

Podobnie, jak uważa Pani Magda, najoszczędniejszym wyborem jest kupno używanych podręczników na kiermaszach. Uczniowie klas I-III korzystają z darmowych podręczników, co jest znaczną ulgą finansową dla rodziców. Dodatkowo, uczniom w klasach IV-VI i szkół gimnazjalnych przysługują specjalne dofinansowania, którymi zajmują się szkoły.

Dofinansowanie z budżetu państwa

Rodzice mogą również ubiegać się o dofinansowanie na szkolną wyprawkę z rządowych pieniędzy. Na najbliższy rok szkolny przeznaczono blisko 24 miliony złotych. Program ma na celu wyrównanie szans edukacyjnych i wspieranie rozwoju edukacyjnego uczniów. Rządowy Program „Wyprawka Szkolna”, oferuje również wsparcie finansowe dla uczniów z niepełnosprawnością. Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że pomoc finansową w ramach programu otrzyma ponad 57,5 tysiąca uczniów.

BRAK KOMENTARZY