Wystartował Festiwal Mendelsohna

0
2326

Ukazuje przenikanie się kultur współistniejących w Olsztynie przez wieki trzech narodów – polskiego, żydowskiego i niemieckiego. Wydarzenia potrwają do niedzieli.

To doskonały czas na podsumowania i refleksje. Właśnie mija ćwierć wieku od powstania Wspólnoty Kulturowej Borussia oraz czasopisma pod tym tytułem. Poza tym dekadę temu powołano do życia fundację oraz zorganizowano pierwszą edycję Dni Kultury Żydowskiej. Teraz to wydarzenie – ulega zmianie formuły i rozszerzeniu.

Festiwal Mendelsohna to cztery dni wyjątkowych wydarzeń. Nie zabraknie wykładów, warsztatów, koncertów, wystaw. W większości w Domu Mendelsohna przy ul. Zyndrama z Maszkowic, ale także m.in. w Teatrze Jaracza i Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.

– Historia Olsztyna, regionu Warmii i Mazur, jest z jednej strony przykładem skomplikowanych stosunków polsko-niemieckich – przypominają organizatorzy. – To także przykład niewątpliwego sukcesu, jaki udało się odnieść w odbudowie tych relacji w ostatnim 25-leciu.

Swój niebagatelny wkład w ten proces ma także środowisko związane z Borussią. Od ćwierć wieku inicjuje projekty, których celem jest budowanie i pogłębianie kultury dialogu i tolerancji między ludźmi różnych narodowości, wyznań, tradycji.

We współpracy z Borussią w Festiwal włączyła się też młodzież z Gimnazjum nr 13. Jeszcze przed inauguracją wydarzenia uczniowie wybrali się na wyjątkowy spacer po Olsztynie. Wcielili się w rolę przewodników, opowiadali swoim kolegom o domu przedpogrzebowym, dowiedzieli się o zwyczajach i zasadach obowiązujących na cmentarzu żydowskim.

– Udaliśmy się także na teren, gdzie przed II wojną światową znajdowała się synagoga i dom starców – dodaje nauczycielka, ambasador Muzeum POLIN w Warszawie Joanna Mieszczyńska. – Wędrowaliśmy uliczkami starego miasta, a gimnazjaliści opowiadali o zamku, bazylice mniejszej, starym ratuszu, wysokiej bramie, kamienicach i sklepach dawnego Olsztyna. To nowe i cenne doświadczenie dla mnie i moich uczniów.

Przy okazji Festiwalu Mendelsohna także wyjątkowa wystawa w Galerii Scena X (ul. 1 Maja 5A/120). Prace z cyklu “Portret miasta” Wioletty Jaskólskiej będzie można oglądać tylko do zakończenia wydarzenia, czyli do niedzieli (16 października) między 16:00 a 19:00.

BRAK KOMENTARZY