Wspólny protest przeciwko rządowym planom zmian w oświacie

0
1382

Przedstawiciele samorządowców, nauczycieli, rodziców i uczniów złożyli w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów protest przeciwko rządowym planom zmian w oświacie.

Projekt nowelizacji prawa oświatowego istotnie zmniejsza wpływ wspólnot samorządowych – zarówno władz lokalnych, jak i rodziców – na pracę szkoły. Jest niezgodny z zasadą pomocniczości i samorządności, które są fundamentem demokratycznych przemian 1989 roku. Naruszają przyjętą po upadku komunizmu zasadę współdziałania władz centralnych i lokalnych, przy zachowaniu autonomii szkoły, dyrektorów i nauczycieli oraz respektowania głosu rodziców i wspólnot lokalnych” – można przeczytać w piśmie. “Szkoła podporządkowana centralnej władzy i realizująca jej ideologiczną wizję, to zaprzeczenie nowoczesnej edukacji w demokratycznym państwie” – podkreślono.

Pod petycją podpisali się samorządowcy, m.in. Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, przedstawiciel Unii Metropolii Polskich,
Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu i przedstawicielka Związku Miast Polskich, Grzegorz Kubalski, przedstawiciel Związku Powiatów Polskich oraz Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin, reprezentująca Związek Gmin Wiejskich RP.

Jak jednak zaznaczono w piśmie, jest to wspólny głos samorządów, nauczycielskich związków zawodowych i kadry kierowniczej oświaty, organizacji społecznych, a także uczniów. W poniedziałkowej konferencji prasowej brali udział także Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Agnieszka Leonczuk, warszawska mama, przedstawicielka Fundacji „Rodzice mają głos”, Krystyna Starczewska, przedstawicielka szkolnictwa niepublicznego, Marek Pleśniar, dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty oraz Ania Maziarska, tegoroczna maturzystka.

“Sytuacja jest naprawdę wyjątkowa i dlatego stoimy tu wszyscy razem, choć patrzymy na edukację z różnych perspektyw. Jesteśmy dziś razem, bo nie zgadzamy się na zamach na polską szkołę. Nie chcemy powrotu do szkoły strachu, kontroli i indoktrynacji. Musimy wspólnie zapobiec jej ubezwłasnowolnieniu i upartyjnieniu” – deklarują sygnatariusze petycji.

Ministerstwo Edukacji i Nauki podczas spotkania z samorządowcami w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego podkreślało, że plan zmian jest na bardzo wstępnym etapie. „Wpisanie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów to jest bardzo początkowa faza ewentualnych zmian, które mają pozwolić na bardziej skuteczne prowadzenie nadzoru pedagogicznego” – powiedziała, zaznaczając, że to dopiero „projekt projektu” – powiedziała wiceminister Marzena Machałek.

W myśl opublikowanych założeń liczba przedstawicieli organu nadzoru pedagogicznego w komisji konkursowej na dyrektora szkoły miałaby zostać zwiększona z trzech do pięciu (przy utrzymaniu trzech przedstawicieli organu prowadzącego). Kurator oświaty miałby też prawo występowania z wnioskiem o odwołanie dyrektora szkoły lub placówki w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.

ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY