Wsparcie zatrudnienia niepełnosprawnych – trwają zapisy

0
2108
zatrudnienie

Wielu pracodawców nie jest jeszcze przekonanych do ich zatrudniania. Ale coraz większa liczba firm otwiera się na osoby z niepełnosprawnościami.

Według statystyk tylko nieco ponad 1/4 polskich niepełnosprawnych jest aktywna zawodowo. W Niemczech albo Szwecji to aż 70 proc. Powoli jednak zmienia się podejście pracodawców do osób z trudnościami o charakterze ruchowym, psychicznym czy sensorycznym.

– Do tej pory nigdy nie zatrudnialiśmy osób z niepełnosprawnością – przyznaje jeden z pracodawców. – Nie wiedziałem, że niesłyszący mogą u nas pracować. W pracy w zakładzie liczy się wykonywanie swoich zadań.

I właśnie takiej zmianie podejścia przedsiębiorców do niepełnosprawnych służy projekt “Zatrudnienie wspomagane”. Dzięki tej metodzie w naszym regionie wsparcie zyskało ponad 200 osób, z czego 109 znalazło zatrudnienie.

Jeszcze do piątku (15 kwietnia) potrwa nabór do II edycji tego zadania. W regionie realizuje go Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Działania są prowadzone w Olsztynie i powiecie olsztyńskim, a także powiatach nidzickim, ostródzkim i szczycieńskim.

Celem zatrudnienia wspomaganego jest taka aktywizacja zawodowa, by objęci nią zdobyli i utrzymali płatną pracę. Metodą objęci są zarówno poszukujący zatrudnienia, jak je dający.Usługa jest dostosowana do możliwości każdego niepełnosprawnego.

– Zapraszamy do udziału w projekcie osoby, które chcą podjąć płatne zatrudnienie na otwartym rynku pracy – mówi kierownik projektu, Andrzej Jurkian. – Projekt jest skierowany do niezatrudnionych osób w wieku 18-64 lata z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, umiarkowanym i lekkim.

Zdaniem fachowców, zatrudnienie wspomagane jest najskuteczniejszą w Europie metodą wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

BRAK KOMENTARZY