Wpłynął pozew Agnes T. o zapłatę 700 tys. zł za utracone grunty

0
711
fot.pixabay

Do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął pozew Agnes T. przeciwko Skarbowi Państwa – Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu o zapłatę 700 tys. zł. Sprawa dotyczy roszczenia odszkodowawczego za grunty położone na terenie gminy Jedwabno.

W dniu 17 października 2019 r. do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął pozew Agnes T. przeciwko Skarbowi Państwa – Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu o zapłatę na jej rzecz 700 tys. zł wraz z odsetkami-poinformowała Agnieszka Żegarska,Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Pełnomocnik w uzasadnieniu pozwu wskazał, że Agnes T. była właścicielką gospodarstwa rolnego obejmującego grunty położone w miejscowościach Narty i Witówko na terenie gminy Jedwabno. Agnes T. w 1977 r. wyjechała na stałe do Niemiec, pozostawiając swoje nieruchomości w Polsce. W dniu 2 listopada 1977 r. Naczelnik Gminy Jedwabno wydał decyzję o przejściu własności gospodarstwa powódki na rzecz Skarbu Państwa bez odszkodowania. Część nieruchomości wchodzących w skład tego gospodarstwa Skarb Państwa sprzedał lub przekazał w ramach komunalizacji Gminie Jedwabno. Następnie Wojewoda Olsztyński m.in. decyzją z dnia 14 sierpnia 1991 r. stwierdził nabycie przez Gminę Jedwabno własności nieruchomości  – dwóch działek, które wcześniej wchodziły w skład gospodarstwa rolnego należącego do Agnes T.

Pełnomocnik powódki podniósł, że na wniosek Agnes T. Minister Administracji i Cyfryzacji decyzją z dnia 11 maja 2015 r. stwierdził, że decyzja Wojewody Olsztyńskiego z 1991 r. została wydana z naruszeniem prawa, a z uwagi na nieodwracalne skutki nie jest możliwe stwierdzenie jej nieważności. Działki, które obejmowała decyzja Wojewody Olsztyńskiego nie są już własnością Gminy, bowiem zostały sprzedane, a następnie zostały poddane licznym podziałom. Pełnomocnik Agnes T. w uzasadnieniu pozwu argumentuje, że gdyby nie doszło do wydania wadliwej decyzji, nie utraciłaby ona własności nieruchomości, a zatem nie doznałaby uszczerbku w majątku. Wysokość szkody Agnes T. szacuje na kwotę 700 tys. zł, która ma odpowiadać wartości odebranych nieruchomości.

Pozew o zapłatę zawiera również wniosek o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych.Sąd nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy w powyższej sprawie.

BRAK KOMENTARZY