Już jutro (25.11) w Expo Mazury w Ostródzie odbędzie się konferencja „Eko-innowacje: od pomysłu do produktu”.
Będzie to okazja do wymiany poglądów oraz doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, przedstawicielami administracji i instytucji otoczenia biznesu oraz naukowcami w zakresie innowacyjnych rozwiązań przyjaznych środowisku. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną najlepsze przykłady zastosowania zielonych technologii w regionie oraz promocji eko-innowacji.
Odbędą się nie tylko prelekcje tematyczne, ale również panel dyskusyjny, gdzie będą poruszane kwestie współpracy nauki i biznesu czy przełamywania barier w komercjalizacji projektów innowacyjnych. Nie zabraknie też praktycznych informacji dla przedsiębiorców dotyczących możliwości finansowania projektów eko-innowacyjnych oraz eliminacji ryzyka w tego typu inwestycjach.
– Innowacyjność wiąże się z wprowadzeniem czegoś nowego, nowatorstwem, reformą, ulepszeniem – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Może dotyczyć wszelkich dziedzin i sfer oddziaływań w różnych kierunkach. Innowacje mogą dotyczyć zarówno najwyższych technologii, jak i elementów życia codziennego. Celem działań samorządu województwa jest takie stymulowanie przedsiębiorstw, aby coraz więcej z nich chciało i mogło korzystać z osiągnięć naukowych. Zależy nam także, aby Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i inne jednostki badawczo-rozwojowe z regionu jeszcze silniej włączały się w podniesienie innowacyjności regionu.
Wszyscy chętni będą ponadto mogli skorzystać z porad konsultantów, którzy odpowiedzą na pytania związane z dobrymi praktykami w projektach eko-innowacyjnych z dofinansowaniem w poprzedniej perspektywie finansowej.
Organizatorami wydarzenia są samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego. Piątkowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00 na terenie Expo Mazury S.A. w Ostródzie.
PROGRAM KONFERENCJI:
11.00-11:15 – powitalna kawa, rejestracja uczestników,
11.15-11.30 – wystąpienie otwierające: Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego,
11.30-11.45 – od pomysłu do produktu. Skuteczna współpraca biznesu z samorządem przy upowszechnianiu innowacyjnych rozwiązań – Sylweriusz Knysak, dyrektor Przedsiębiorstwa Inżynieryjno-Budowlanego „Przem-Gri“,
11.45-12.00 – środki na wdrażanie eko-innowacji w programach krajowych i regionalnych: Arkadiusz Godun, wiceprezes Zarządu Polskiej Kompanii Doradczej,
12.00-12.15 – przerwa kawowa,
12.15-13.00 – panel dyskusyjny: jak efektywnie stworzyć projekt innowacyjny?
– jaki mamy potencjał innowacyjności w regionie?
– jak wygląda współpraca biznesu z nauką na Warmii i Mazurach na tle innych regionów?
– współpraca nauki i biznesu kluczem do otrzymania wsparcia UE. Czy kooperacja bez dotacji jest potrzebna?
– co jest największą barierą w komercjalizacji projektów innowacyjnych?
– jakie ośrodki naukowe cieszą się największą popularnością wśród przedsiębiorców Warmii i Mazur?
13.00-13.15 – nauka inspiruje biznes do działania – najlepsze przykłady: Stanisław Kwitnewski, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu,
13.15-13.30 – jak zmniejszyć ryzyko inwestycji w eko-innowacje – praktyka funduszy Venture Capital: Łukasz Mańkowski, Black Pearls, Smart Business Ventures,
13.30-15.00 – networking, stoisko konsultacyjne: informacje na temat dobrych praktyk – eko-innowacyjnych projektów, które uzyskały dofinansowanie we wcześniejszej perspektywie finansowej.