W Olsztynie ma zapanować porządek zamiast reklamowego chaosu

0
873
Samorząd Olsztyna chce uregulować przepisy związane z reklamami.

Olsztyn zamierza ograniczyć reklamowy chaos w przestrzeni publicznej. Trwają obecnie konsultacje nad projektem Uchwały Krajobrazowej.

Uchwała ma określać zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Poza tym ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.

Wprowadzono podział obszaru Olsztyna na następujące 4 strefy krajobrazowe: Strefa Stare Miasto, Strefa Historyczna, Strefa Przyrodnicza, Strefa Współczesna. Oczywiście każda z tych stref będzie podlegać ogólnym przepisom, ale również i każda osobno będzie miała swoje własne przepisy.

W projekcie uchwały możemy przeczytać, że zakazuje się m.in. sytuowania więcej niż dwóch szyldów na nieruchomości, w szczególności na elewacji budynku, dla jednej działalności na niej prowadzonej, sytuowania więcej niż jednego szyldu dla działalności prowadzonej w budynku zabytkowym lub usytuowanym w otoczeniu obiektu zabytkowego bądź w obszarze zabytkowego układu urbanistycznego, chyba że drugi szyld jest szyldem wysięgnikowym lub lokal posiada wejścia usytuowane nie na jednej elewacji oraz sytuowania szyldów w sposób zasłaniający okna oraz ingerujący w architekturę budynku w szczególności zasłaniający detale architektoniczne: gzymsy, parapety, balustrady, okiennice oraz sgraffita i płaskorzeźby na elewacjach.

Wprowadzono również zasady dotyczące obiektów małej architektury na terenie Olsztyna. Proponuje się zakaz sytuowania w/w obiektów w sposób kolidujący z zachowaniem ciągłości przejść pieszych i przejazdów rowerowych oraz uniemożliwiający przejazd wózków inwalidzkich, a także stosowania obiektów małej architektury w kolorach jaskrawych, odbijających światło, wykorzystujących projekcje świetlne i elementy ruchome, emitujących światło błyskowe lub pulsacyjne.

Co ciekawe  w projekcie uchwały dostępne są również punkty mówiące o ogrodzeniach na terenie Olsztyna. Nie będzie można stosować ogrodzeń o wysokości powyżej 1,5 m, za wyjątkiem ogrodzeń realizowanych na podstawie przepisów odrębnych, pełnych oraz ażurowych betonowych prefabrykowanych, za wyjątkiem ogrodzeń pełniących funkcję izolacji akustycznej, realizowanych na podstawie przepisów odrębnych, a także wykonanych z materiałów innych niż drewno, cegła, kamień, metal, szkło, malowanych w kolorach jaskrawych.

To oczywiście tylko przykłady przepisów, jakie w projekcie uchwały się znalazły. Projekt Uchwały Krajobrazowej Olsztyna wyłożony jest do publicznego wglądu do 28 lutego 2020 roku. Projekt jest udostępniony w Urzędzie Miasta (Wydział Urbanistyki i Architektury, pok. 208) oraz na stronie internetowej miasta.

Mieszkańcy już kilka takich uwag zgłosili. – Do dzisiaj wpłynęło niewiele uwag do Uchwały.
Dotyczą one ogrodzeń: ich wysokości, zakazu sytuowania, ewentualnego  demontażu ogrodzeń niezgodnych z projektowaną uchwałą oraz możliwości umieszczania reklam na ogrodzeniach
– mówi Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Olsztynie.

Uwagi do projektu Uchwały można składać do dnia 13 marca 2020 roku.

BRAK KOMENTARZY