Uczcili pamięć Pieniężnego

0
250

Był nie tylko wybitnym dziennikarzem, ale także cenionym redaktorem i wydawcą. Olsztyńskie środowisko dziennikarskie uczciło w piątek 84. rocznicę śmierci Seweryna Pieniężnego w niemieckim obozie koncentracyjnym Hohenbruch.

Pieniężny to wybitna postać i na stałe zapisana w panteonie najwybitniejszych olsztynian i Warmiaków. Jego praca jwzbogaciła lokalną społeczność i przyczyniła się do budowy silnej i świadomej narodowościowo społeczności. Był zaangażowany w rzetelne informowanie społeczeństwa oraz obronę słowa polskiego w Prusach Wschodnich.

– Jak mówi jeden ze starszych olsztyńskich dziennikarzy, dziś dla niektórych Seweryn Pieniężny jest zapomniany, ale są jeszcze tacy, którym sprawy historii najnowszej leżą na sercu – powiedział prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Mówią, że warto zabiegać, by sprawy polskie i Polaków, zamieszkałych na tych ziemiach przed II wojną światową, były znane tym, co po niej przybyli  tu z różnych powodów i zamieszkali. Warto też mówić młodemu pokoleniu, by pamiętało, że bycie Polakiem na tej ziemi wtenczas kończyło się zesłaniem do obozu karnego i bardzo często śmiercią, jak między innymi w przypadku Seweryna Pieniężnego.

Olsztyńscy żurnaliści z oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich od 2006 roku w rocznicę śmierci składają kwiaty na grobie Seweryna Pieniężnego oraz pod pamiątkowym głazem na podzamczu przy ul. Nowowiejskiego. Do tej inicjatywy z roku na rok przyłącza się coraz więcej osób.

BRAK KOMENTARZY