Trwają odbiory tramwajów w Olsztynie

0
518

Pierwsze dwie Panoramy są już w Olsztynie i przechodzą jazdy testowe. Olsztynianie mogą spotkać na torowisku tramwaj opisany jako “Przejazd techniczny”.

Pierwszy z tureckich tramwajów dotarł do Olsztyna już w lutym. Jednak pandemia koronawirusa i zawirowania związane z wprowadzanymi obostrzeniami sprawiły, że na kolejny pojazd musieliśmy czekać aż do końcówki listopada.

Pierwszy z pojazdów wcześniej uzyskał homologację, potwierdzającą, że może być użytkowany na terenie Unii Europejskiej. Teraz nadszedł czas na odbiór techniczny pierwszych pojazdów. To etap sprawdzenia, czy Panoramy są zgodne z warunkami, jakie były określone w specyfikacji.

Podczas obioru robione są m.in. pomiary obciążenia osi,  zużycie energii, jest sprawdzana komunikacja radiowa i system informacji pasażerskiej. Co oczywiste – nie brakuje też jazd testowych i szkoleń dla motorniczych.

Teraz, każdego kolejnego miesiąca aż do 18 maja, do Olsztyna mają trafiać po dwa tramwaje. Łącznie z Bursy dostarczonych zostanie 12 pojazdów. Te z Turcji do Włoch transportowane są promem, a później podróżują na lawecie.

Każdy z nowych tramwajów ma 32,5 metra długości, 2,5 metra szerokości oraz pomieszczą min. 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących. Drzwi za kabinami motorniczego będą jednoskrzydłowe, natomiast pozostałe cztery pary – dwuskrzydłowe, jak w obecnie użytkowanych przez nas pojazdach.

BRAK KOMENTARZY