Szykuje się wielka zmiana w szkolnictwie wyższym – konferencja prasowa PO

0
2501
Anna Wasilewska i Janusz Cichoń, Posłowie na Sejm RP z ramienia Platformy Obywatelskiej

Posłowie Platformy Obywatelskiej podczas konferencji prasowej przekazali informacje dotyczące prawa prasowego, ustawy o szkolnictwie wyższym, a także o zmianach w podatkach.

Jak wspomina Anna Wasilewska, Poseł na Sejm RP, zmiana w prawie prasowym dotyczy głównie autoryzacji- Ustawa mówi o tym, że osoba która przekazuje informacje dla dziennikarzy, musi sama poprosić o autoryzację. Jest teraz określony czas na autoryzację, czego nie było w poprzedniej ustawie. Mianowicie dla dzienników ten czas wynosi 6 godzin, a dla czasopism 24 godziny. Jeżeli w tym czasie osoba, która przekazywała informację, autoryzacji nie przekaże, to dziennikarz ma pełne prawo z tych informacji skorzystać

Już niedługo czeka nas wielka zmiana związana ze szkolnictwem wyższym. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin przekazał główne założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, ma to spowodować, że polskie uczelnie zaczną się w końcu liczyć w rankingach międzynarodowych.

Jakie zmiany miałby zostać wprowadzone?

  • Wydłużenie studiów stacjonarnych do sześciu semestrów, inżynierskich stacjonarnych do siedmiu semestrów.
  • Drugi stopień magisterski trzy do pięciu semestrów.
  • Jednolite studia magisterskie od dziewięciu do dwunastu semestrów, czyli średnio jeden semestr dłużej.
  • Nie będzie studiów doktoranckich, tylko ma być szkoła doktorska. Mają zostać powiększone stypendia doktoranckie.
  • Możliwe jest również przywrócenie egzaminów na studia.
  • Zmniejszenie biurokracji.

Na Komisji Edukacji dyskutowaliśmy z rektorami różnych uczelni i niektórzy owszem są zadowoleni z ewentualnych zmian, ale też są rektorzy, którzy z tymi zmianami się nie zgadzają. – dodała Anna Wasilewska.

Poseł Janusz Cichoń natomiast mówił o tym, że podatki w Polsce zostaną podniesione- 99% podatników zapłaci w roku 2018 wyższe podatki. Niestety pomimo poprawy ściągalności podatku VAT mamy dalej do czynienia z utrzymaniem stawki podstawowej na poziomie 23%, chociaż należy przypomnieć, że partia rządząca deklarowała obniżenie tej stawki do 22%. Warto również wspomnieć o ustawie związanej z prawem wodnym. Już w 2018 roku zapłacimy więcej za wodę i ścieki, ale również za korzystanie z wód będzie płacił także przemysł, który do tej pory takich opłat nie ponosił.

Uruchomiła się inflacja, co widać, patrząc na obecne ceny niektórych produktów. Drastycznie wzrosły ceny masła, ale również podrożało w ostatnim czasie pieczywo i szereg innych artykułów pierwszej potrzeby. – dodaje Janusz Cichoń.

Fotorelacja:

 

BRAK KOMENTARZY