W Olsztynie wchodzą w życie lokalne standardy urbanistyczne

0
795

Powstanie standardów jest efektem wejścia w życie tzw. “specustawy mieszkaniowej”. Jeśli gmina nie przyjęłaby swoich zapisów, obowiązywałyby te określone w ustawie.

Specustawa umożliwia realizowanie inwestycji mieszkaniowych w oderwaniu od planów miejscowych. Przyjęte w niej zapisy określają w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców maksymalne odległości inwestycji:
* od przystanku komunikacji publicznej – 500 m,
* od szkoły i przedszkola – 1500 m,
* od urządzonych terenów wypoczynku oraz rekreacji lub sportu – 1500 m.

– Nasze lokalne standardy zostały opracowane z myślą o tworzeniu miejsc jak najbardziej komfortowych dla mieszkańców – wyjaśnia Anna Łukaszewicz z Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Olsztyna. – Określiliśmy je zarówno pod względem wysokości zabudowy jaki i odległości od podstawowych usług, takich jak przedszkola i szkoły czy najbliższego przystanku komunikacyjnego.

Przyjęte 6 listopada przez olsztyńskich radnych standardy są bardziej wymagające, niż te zapisane w ustawie. Określają, że odległości inwestycji powinny wynosić:
* od przystanku komunikacyjnego – 250 m,
* od szkoły podstawowej oraz od przedszkola – 750 m (szkoła ma być w stanie przyjąć 10 proc., a przedszkole 5 proc. planowanej liczby mieszkańców),
* do urządzonych terenów wypoczynku oraz rekreacji lub sportu – 750 m,
* maksymalna dopuszczalna liczba kondygnacji nadziemnych – 7 kondygnacji,
* odległość od wyższego budynku – 250 m.
Poza tym zapisany został obowiązek zapewnienia dostępu do sieci ciepłowniczej oraz określenie wymagań w zakresie liczby miejsc parkingowych.

Olsztyńskie standardy zaczną obowiązywać od wtorku, 11 grudnia.

BRAK KOMENTARZY