Są koncepcje „Podwórek z Natury” w Olsztynie

0
152

Kolejny krok ku finałowi tegorocznej edycji programu „Podwórka z Natury”. Koncepcje przygotowywali – tradycyjnie już – studenci we współpracy mieszkańcami.

Teraz koncepcje zostaną poddane ocenie i analizie pod kątem zgodności z prawem, a także lokalnymi uwarunkowaniami. Następnie mieszkańcy zastanowią się, którą ich część wykonać z pieniędzy dostępnych w programie. Przypomnijmy, że każde z podwórek ma szanse na 17 tys. zł, a jedno może dostać dodatkowe 9 tys. zł, jeśli będzie oryginalne, przygotowane kreatywnie oraz z zastosowaniem rozwiązań wyjątkowo przyjaznych środowisku.

Kolejny raz mamy do czynienia z trzema zupełnie różnymi przestrzeniami i znów chylimy czoła przed kreatywnością młodych adeptów sztuki projektowania krajobrazu – mówi dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz. – Pomysł na każde podwórko jest zupełnie inny, a każde ma swój specyficzny charakter.

Mieszkańcy podwórka przy ul. Puszkina i Małeckiego jako motyw przewodni wybrali ptaki goszczące w ich okolicach. Planowane jest stworzenie m.in. ścieżki edukacyjną na temat gatunków występujących w mieście oraz poidełek i karmników dla ptasich gości. Podwórko przy ul. Żeromskiego i Sienkiewicza według pomysłu mieszkańców ma być utrzymane w zabytkowym charakterze tej części historycznego Zatorza. Mieszkańcy od początku naciskali, aby w urządzeniu ich podwórka wykorzystane były rośliny i materiały które będą współgrać z czerwoną cegłą elewacji ich kamienic. Poza tym Grupie Sąsiedzkiej zależy na wprowadzeniu na ich podwórko różnorodnych kreacji artystycznych.

Na podwórku przy ul. Dąbrowszczaków, najmniejszym z trzech, planowane jest utworzenie niewielkiej zielonej enklawy, gdzie mieszkańcy będą mogli spotykać się przy kawie – mówi Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna. – W związku z niewielkim rozmiarem przestrzeni podwórka, studenci zaproponowali wprowadzenie zieleni pionowej w postać pergoli i zielonej ściany.

Projekt Podwórka z Natury jest realizowany przy wsparciu merytorycznym Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

[podwórko Puszkina/Małeckiego: 1 | 2] [podwórko Żeromskiego/Sienkiewicza: 1 | 2] [podwórko Dąbrowszczaków/Mazurska: 1 | 2].

BRAK KOMENTARZY